Jesień to czas, kiedy zauważamy wzmożoną podatność na infekcje górnych dróg oddechowych. Na szczęście, kaszel i uciążliwy ból gardła ukoić można w domowym zaciszu.
Przy pierwszych objawach przeziębienia, nie ma potrzeby od razu sięgać po farmaceutyki. Do walki z dokuczliwymi symptomami, warto podejść uzbrojonym w sprawdzone babcine receptury. W powrocie do pełni sił, pomocne okazać się może również stworzenie odpowiednich warunków w mieszkaniu.
Zioła i miód na rozgrzewkę
Od lat znane jest dobroczynne działanie ziół na nasz organizm. Gdy dopadają nas dreszcze, skutecznie rozprawią się z nimi napary z czarnego bzu lub lipy. Gorące napoje wzbogacić można o sok z malin lub miód, najlepiej spadziowy, który ma właściwości przeciwzapalne.
Domowe mikstury
Znane wszystkim z dzieciństwa syropy cebulowe lub na bazie mleka i czosnku, to doskonały sposób na walkę z uporczywym kaszlem. Taki domowy lek z naturalnych składników, przyczyni się również do wzmocnienia odporności.
Zabiegi wziewne czyli inhalacje
Doskonałe efekty przyniesie także wdychanie pary. Takie działanie nie tylko rozrzedzi zalegającą wydzielinę, ale i ułatwi jej wykrztuszenie. Dawniej zabieg wykonywano nad naczyniem z gorącą wodą (np. z dodatkiem soli lub ziołowych mieszanek), dziś do dyspozycji mamy elektroniczne inhalatory, które są znacznie bezpieczniejsze w użyciu.
Płukanki
Namnażające się w jamie ustnej patogeny, mogą wydłużać okres rekonwalescencji. Warto więc sięgnąć po płukanki o działaniu bakteriobójczym, a zarazem łagodzącym stan zapalny gardła. W tej roli z pewnością sprawdzi się soda oczyszczona, wspomniany wcześniej czarny bez lub szałwia.
Nawilżanie powietrza
Stale włączone ogrzewanie w mieszkaniu, wysusza nie tylko powietrze, ale i śluzówkę nosa i gardła. Prowadzi to do nasilenia objawów- kaszlu i kataru. Aby temu zapobiec, wskazane jest regularne nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Obecnie pomogą nam o to zadbać nowoczesne urządzenia, które dodatkowo posiadają funkcję oczyszczania powietrza.