Wzorowanie się na przykładowych listach motywacyjnych na dane stanowisko zamieszczonych w Internecie nie jest dobrym rozwiązaniem. Dokument napisany w taki sposób nie wnosi nic nowego, dlatego pracodawcy często nawet nie czytają listów, które zawierają powtarzane, typowe zwroty.
Skuteczne wskazówki jak prawidłowo napisać profesjonalny list motywacyjny.
Warto podkreślić, że każdy list motywacyjny należy tworzyć specjalnie do danej firmy. Pamiętajmy przy tym, że podczas wysyłania listu warto zaadresować go do konkretnej osoby. Personalizacja w tym przypadku ma duże znaczenie i może być kluczowa z punktu widzenia tego czy list zostanie w ogóle przeczytany. Taki dokument powinien przede wszystkim zawierać odpowiednia formę. W liście motywacyjnym nie należy powielać informacji zawartych w CV, jednak dobrze byłoby gdyby wyglądem (grafika, czcionka) nawiązywał do tego dokumentu. Pamiętajmy, że w liście motywacyjnym bardzo ważna jest treść, powinna być ona podzielona na kilka akapitów. Pisząc tego rodzaju dokument warto być sobą, dobrze jest przy tym w odpowiedni sposób podkreślić swoje najważniejsze umiejętności i osiągnięcia tak, aby zainteresować pracodawcę.
Odpowiednia promocja własnej osoby.
Warto już na wstępie zaciekawić pracodawcę i dać mu powód, aby zechciał przeczytać list. Nie należy, zatem zaczynać tak jak każdy, trzeba wymyśleć coś swojego, wyjątkowego. Pamiętajmy również, że pisząc list należy przestawić swoją osobę w taki sposób, aby zaprezentować firmie korzyści, jakie osiągnie z zatrudnienia nas. Skuteczny list motywacyjny powinien przedstawiać daną osobę, jako naprawdę wartościowego pracownika, którego warto mieć w swoim zespole. List motywacyjny należy pisać językiem zysku i sukcesu, dobrze jest w tym przypadku zastosować tak zwany model STAR, czyli situation – task – action – result. Profesjonalny list motywacyjny powinien, zatem zawierać odpowiedź na pytanie, jakie korzyści otrzyma firma zatrudniając na dane stanowisko akurat mnie, a nie na pytanie, dlaczego ja chcę pracować w danej firmie.