Jakie są podstawowe typy temperamentu?
Lifestyle Agnieszka Szałańska - 14-12-2020

Jakie są podstawowe typy temperamentu?

Temperament, czyli zespół cech osobowości ma duży wpływ na nasze życie. Poszczególne cechy osobowości ujawniają się już u małych dzieci, warto zauważyć, ze są one dziedziczne. Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje temperamentu. Oto one.

Choleryk

Osoby o temperamencie cholerycznym cechują się porywczością. Z reguły są energiczne i bardzo niecierpliwe. Nade wszystko potrzebują działać. Niestety często nie możemy liczyć z ich strony na wyrozumiałość. Cholerycy to, bowiem ludzie impulsywni, którzy bardzo oddają się swoim pasjom, uwielbiają być zaangażowani w to, co robią. Nie znoszą natomiast nierozstrzygniętych spraw, przestoju, powolnych działań i stagnacji. Doskonale sprawdza się w roli przywódców i liderów. Ten rodzaj temperamentu porównuje się do żywiołu ognia.

Sangwinik

Sangwinicy to osoby o silnej osobowości, które są zrównoważone i lubią działać. Ich siłą napędową do działania są emocje. Na tle innych wyróżnia ich kreatywność. Ponadto są niezwykle pogodni, mają dużo znajomych, ponieważ budzą powszechną sympatię. Osoby posiadające temperament sangwiniczny są otwarte i uśmiechnięte, potrafią poradzić sobie nawet w stresowych sytuacjach. Trzeba jednak zauważyć, że systematyczność nie jest ich mocną stroną. Ten temperament porównuje się z żywiołem powietrza.

Jakie są podstawowe typy temperamentu?

Flegmatyk

Temperament flegmatyczny cechuje osoby zrównoważone, które to zanim podejmą działania wolą wszystko najpierw dokładnie przeanalizować. Są, więc nad wyraz skrupulatne i dokładne. Inni doceniają ich za ich wyrozumiałość i cierpliwość. Flegmatycy preferują uporządkowane życie, lubią rutynę, wolą unikać nagłych zmian. Zanim się na coś zdecydują wolą wszystko dokładnie przemyśleć i wyciągnąć wnioski na podstawie obserwacji. Temu temperamentowi przypisuje się żywioł wody.

Melancholik

Są to osoby, które odznaczają się dużą empatią i wrażliwością na uczucia innych ludzi. Z reguły są samotnikami, ponieważ są osobami zamkniętymi. Nie lubią pracować w grupie, za to chętnie pomagają innym i angażują się w działania społeczne. Są stali i wierni w uczuciach. Niestety ze względu na to, że bardzo przejmują się problemami i nieszczęściami innych maja skłonność do depresji. Jako żywioł porównuje się ich do ziemi.