Jak poradzić sobie z zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie?
Informacje Joanna Brodniak - 16-12-2020

Jak poradzić sobie z zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie?

W dzisiejszych czasach smog to problem, który dotyka wiele polskich miast. Na powstawanie smog ma wpływ wiele czynników miedzy innymi: palenie w piecu, transport samochodowy czy niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak mgła i brak wiatru. Należy również zaznaczyć, że nie bez znaczenia jest także ukształtowanie terenu. Przykładem miasta w Polsce, w którym jakość powietrza nie zawsze jest taka, jaka być powinna jest np. miasto Kraków.

Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie - co warto wiedzieć na ten temat?

Kraków to miasto, które od dawna boryka się z problemem smogu. Można nawet powiedzieć, że krakowski smog jest w naszym kraju szeroko znany. Jakie są główne przyczyny powstawania smogu w tym mieście? Jak wygląda zanieczyszczenie powietrza w Krakowie? W mieście tym możemy zaobserwować wiele czynników, które wpływają na pogorszenie się jakości powietrza. Jest to między innymi niska emisja, zanieczyszczenia komunikacyjne i przemysłowe, a także niekorzystne pod względem ukształtowania terenu położenie miasta. Kraków znajduje się, bowiem w dolinie Wisły, a ponadto z 3 stron otoczony jest wzniesieniami terenu, dlatego też wymiana powietrza w tym miejscu jest naprawdę utrudniona. Należy także zauważyć, że do Krakowa dostaje się również zanieczyszczone powietrze z okolicznych terenów, mamy więc tu do czynienia z tak zwana emisją napływową.

Jak poradzić sobie z zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie?

W jaki zatem sposób mieszkańcy Krakowa mogą chronić się przed groźnymi skutkami smogu?

Pamiętajmy, że smog to przeciwnik, którego w żadnym przypadku nie powinno się lekceważyć. Nie można go również zaakceptować i przyzwyczaić się do niego. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może mieć, bowiem bardzo negatywny wpływ na ludzki organizm i być przyczyną wielu groźnych schorzeń. W walce ze smogiem bardzo ważna jest edukacja i zwiększanie świadomości. Jeżeli chcemy ochronić siebie i swoich bliskich przed konsekwencjami wdychania zanieczyszczonego powietrza powinniśmy już dziś wprowadzić pewne zmiany w swoim życiu. Ważnym krokiem do zrozumienia jak poważnym zagrożeniem dla zdrowia jest smog jest posiadanie aktualnych danych o zanieczyszczeniu powietrza. Warto, więc na co dzień monitorować jakość powietrza w swojej okolicy. Zanieczyszczenie powietrza w Krakowie, jak i w wielu innych miastach w Polsce możemy sprawdzić korzystając z map i aplikacji firmy Airly. Są to bardzo przydatne narzędzia, dzięki nim możemy, bowiem lepiej zaplanować swoją aktywność na zewnątrz. Jeżeli w danym dniu normy pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2.5 są przekroczone, a my mimo to musimy jednak wyjść czy to do pracy, czy do szkoły, czy na zakupy wyposażmy się w specjalną maskę z filtrem z aktywnego węgla, która to odpowiednio przefiltruje powietrze tak, aby oczyścić je z zanieczyszczeń. Warto jest również zadbać o to, aby w naszym domu pojawił się dobrej jakości oczyszczacz powietrza. Duże znaczenie ma także zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta, która to pomoże nam wzmocnić odporność. W naszych posiłkach nie powinno zabraknąć produktów bogatych w witaminy C, E, B12 i B6, a także w kwasy omega – 3.