Praca zdalna - zalety i wady
Lifestyle Monika Majewska - 26-11-2020

Praca zdalna - zalety i wady

Praca zdalna cieszy się coraz większą popularnością, nadszedł więc najwyższy czas, by przyjrzyj się jej zaletom i wadom. Niektóre osoby lubią taką formę zatrudnienia, podczas gdy inni starają się jej unikać. Ze wspomnianym stylem pracy wiąże się też wiele stereotypów. Sprawdź, czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie!

Zalety pracy zdalnej

Jak pokazują badania, pracownicy zdalni czują się mniej zestresowani, dzięki czemu mogą lepiej wykonywać swoje obowiązki. Nie rozpraszają ich rozmowy współpracowników. Mogą więc w pełni skupić się na pracy.

Przechodząc na home office, nie musisz marnować czasu na codzienne dojazdy. Wykorzystaj go na spotkanie z bliskimi, treningi lub hobby. Co ważne, możesz elastycznie zarządzać swoim harmonogramem. Chcesz iść rano do lekarza, kosmetyczki lub fryzjera? Nie ma problemu! Musisz wyskoczyć na godzinkę, by odebrać dziecko ze szkoły? Po prostu ujmij to w swoim grafiku. Praca zdalna zapewnia elastyczność w zarządzaniu wszystkimi aspektami życia, niezależnie od tego, czy są bezpośrednio związane ze sferą zawodową, czy nie.  

Praca zdalna - zalety i wady

Wady pracy z domu

Niestety home office często wiąże się z poczuciem osamotnienia i izolacji. Jeśli jesteś ekstrawertykiem, możesz mieć z tym większy problem. Znajdź więc czas na rozmowy z osobami o podobnych zainteresowaniach. Z pomocą przychodzą m.in. grupy na popularnych platformach społecznościowych.

Wiele osób ma problem z oddzieleniem życia prywatnego od zawodowego. Postaraj się jednak wyznaczyć wyraźną granicę. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko, że całe dnie będziesz spędzał w domowym biurze. Możesz wyznaczyć stałe godziny pracy, by zmotywować się do działania i uniknąć odkładania zadań na później. 

Trudno jest zbudować kulturę firmy na odległość. Współpraca i komunikacja również mogą być nie lada wyzwaniem. Na szczęście istnieją narzędzia, które pozwalają lepiej zarządzać zespołem. Zdalni liderzy i menadżerowie muszą wyznaczyć jasne zasady, by pracownicy mieli informacje niezbędne do samodzielnej pracy i czuli się bardziej zaangażowani.