Czym zajmuje się ortopeda? Z jakimi problemami należy się do niego zgłosić?
Zdrowie MT - 09-07-2023

Czym zajmuje się ortopeda? Z jakimi problemami należy się do niego zgłosić?

Schorzenia układu ruchu dotykają osoby w każdym wieku – są na nie narażone zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe oraz seniorzy. Lekarzem, który specjalizuje się w ich diagnozowaniu i leczeniu jest ortopeda. Warto dowiedzieć się, czym konkretnie zajmuje się lekarz tej specjalizacji, aby zgłosić się do niego w odpowiednim momencie, zanim nasze problemy zdrowotne ulegną pogłębieniu. Sprawdźmy, czym zajmuje się ortopedia oraz jakie symptomy powinny skłonić nas do umówienia wizyty w jego gabinecie.

Czym zajmuje się lekarz ortopeda?

Ortopedia to bardzo szeroka dziedzina medycyny. Ortopeda jest natomiast lekarzem, którego głównymi zadaniami są profilaktyka, diagnozowanie oraz leczenie, zarówno zachowawcze, jak i operacyjne chorób układu ruchu. Układ ruchu obejmuje m. in. kości, mięśnie, stawy oraz wiązadła, czyli wszystkie elementy ludzkiego ciała, które umożliwiają nam sprawne poruszanie się. Ortopeda leczy zarówno wady postawy wrodzone, jak i nabyte, pomaga w ustaleniu przyczyny problemów związanych z funkcjonowaniem układu mięśniowo-kostno-stawowego i ich leczeniu, a także wspiera swoich pacjentów w przypadku urazów – w tym złamań, skręceń i zwichnięć kończyn.

Lista chorób oraz schorzeń, którymi zajmuje się ortopeda, jest bardzo szeroka. Spośród nich warto wymienić te najpowszechniej występujące, do których należą m. in. choroby stawów i kości, dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa, zwyrodnienia i nowotwory, wady wrodzone w obrębie układu ruchu, zmiany przeciążeniowe i wiele innych. Ortopeda nie tylko diagnozuje choroby związane z układem ruchu, ale także w sposób kompleksowy planuje ich leczenie – przepisuje odpowiednie leki, kieruje na dodatkowe badania, a także zaleca zabiegi operacyjne, które mają na celu ich wyeliminowanie.

Czym zajmuje się ortopeda? Z jakimi problemami należy się do niego zgłosić?

Kiedy należy zgłosić się do ortopedy?

Większość pacjentów bagatelizuje początkowe objawy mogące świadczyć o problemach związanych z funkcjonowaniem układu ruchu. Ból, drętwienie kończyn, mrowienie oraz okazjonalne problemy z poruszaniem się są bardzo często bagatelizowane. W związku z tym, wielu pacjentów trafia do gabinetu ortopedy dopiero w momencie, kiedy choroba znajduje się w już dość zaawansowanym stadium i uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji proces leczenia zwykle się wydłuża, a pacjent dochodzi do siebie przez znacznie dłuższy czas. Bardzo ważne jest więc, aby zgłosić się do ortopedy na samym początku, kiedy tylko zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy.

Do objawów, które powinny skłonić każdą osobę do umówienia się na konsultację z ortopedą, należą m. in. bóle kręgosłupa o nieznanej przyczynie, które nie mijają w ciągu kilku dni, widoczne wady postawy, mrowienie kończyn, a także problemy z poruszaniem się i wykonywaniem codziennych czynności. Natychmiastową wizytę należy natomiast zaplanować w przypadku podejrzenia złamania, skręcenia czy zwichnięcia – w gabinecie ortopedy otrzymamy stosowną pomoc i leczenie.

Więcej informacji można uzyskać na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.