6 powodów, dla których warto tańczyć
Lifestyle Lara Mazur - 31-03-2021

6 powodów, dla których warto tańczyć

Zastanawiasz się, jak aktywnie spędzić czas wolny? Zapisz się do szkoły tańca, aby cieszyć się wspaniałą formą, wzmocnić mięśnie i poznać wielu ciekawych ludzi. Taniec może zabrać Cię w wyjątkową podróż odkrywania siebie i budowania przydatnych umiejętności życiowe. Sprawdź, dlaczego warto nauczyć się tańczyć!

Wyzwanie dla mózgu

Badania wykazały, że taniec angażuje obszary mózgu, kontrolujące pamięć i umiejętności, takie jak planowanie i organizacja. Ponadto w ten sposób możesz poprawić poczucie rytmu. Niezależnie od wieku, taniec użytkowy w Krakowie jest świetną formą ćwiczeń umysłowych. Wymaga skupienia się zarówno na ciągłej zmianie ruchu, jak i przypominaniu kroków i choreografii. W ten sposób zmniejsza ryzyko demencji i choroby Alzheimera. 

Łagodzenie stresu

Taniec poprawia nastrój, podnosząc poziom endorfin. W ten sposób łagodzi stres i stany depresyjne, czyli dwóch największych wrogów układu odpornościowego. Dodatkowo zwiększa pewność siebie i samodyscypliną, zapewniając równowagę między ciałem a umysłem. Taniec jest niezwykle ekspresyjny, dlatego pozwala wyrazić emocje i osobowość. Tańcząc, możesz, choć na chwilę zapomnieć o codziennych zmartwieniach, skupiasz się na tym, co dzieje się tu i teraz. To “uwolnienie się” od złych emocji poprawia zdrowie psychiczne, łagodząc stres, lęk i objawy depresji i zwiększając poczucie własnej wartości.

6 powodów, dla których warto tańczyć

Mocne kości i stawy

Badania medyczne dowodzą, że taniec odgrywa ważną rolę w profilaktyce i leczeniu osteoporozy. Wzmacnia mięśnie i uelastycznia stawy, zwiększając zakres ruchu. Większość zajęć rozpoczyna się łagodnym rozciąganiem, aby zapobiec kontuzjom. 

Sprzyja odchudzaniu

Taniec poprawia krążenie krwi i wzmacnia układ sercowo-naczyniowy. Pomaga spalić kalorie i przyspiesza metabolizm, dzięki czemu ułatwia odchudzanie i utrzymanie prawidłowej wagi. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie style taneczne mają psychiczne, fizyczne i emocjonalne korzyści.

Sztuka komunikacji 

Niezależnie od tego, czy zazwyczaj podążasz za tłumem, czy jesteś jedną z tych osób, które lubią przejmować kontrolę w różnych sytuacjach, możesz wynieść z tańca same korzyści. Nauczysz się, jak budować zaufanie i komunikować się z partnerem. Dzięki temu staniesz się świetnym graczem zespołowym, co przydaje się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnych. Wiele stylów tanecznych opiera się na odczuwaniu impulsu wysyłanego przez partnera i reagowaniu na akcję, wykonując określony ruch.

Taniec może nauczyć niecierpliwą osobę, jak czekać na właściwy moment i odpowiednio reagować, a jej partner musi nauczyć się wyznaczać rytm i wysyłać odpowiednie sygnały we właściwym czasie. Tak więc doskonalenie cierpliwości, jak i przejmowanie inicjatywy to cenne umiejętności, które możesz wynieść z tańca towarzyskiego.

6 powodów, dla których warto tańczyć

Uwierz w siebie!

Pracując nad techniką, czujesz się coraz bardziej komfortowo na scenie. Dzięki temu staniesz się bardziej pewny siebie i chętnie podejdziesz do nowych wyzwań. Nauczysz się wyrażać siebie przed innymi. Z biegiem czasu pokonasz nieśmiałość i tremę przed wystąpieniami publicznymi. Ta pewność siebie przyda Ci się, niezależnie od tego, czy przedstawiasz prezentację, wygłaszasz przemówienie, czy koordynujesz projekt.