Różne odsłony farb akwarelowych
Zakupy Magdalena Hajkiewicz - 26-10-2022

Różne odsłony farb akwarelowych

Stosowanie farb akwarelowych jest bardzo popularne, zwłaszcza w tworzeniu lekkich obrazów, z dominującą kolorystyką pastelową. Przez duży poziom przezroczystości malowanie przy zastosowaniu tych produktów bywa naprawdę bardzo trudne, właściwie dedykowane profesjonalistom. Na początku przygody z malarstwem warto dobrze okiełznać strukturę farb akwarelowych, które są mocno rozcieńczone wodą. Ewentualne nanoszenie poprawek staje się widoczne, dlatego końcowy efekt może być daleki od zamierzonego. Niezbędna jest zatem wprawa, ponieważ ewentualnych pomyłek nie da się przykryć, nawet za pomocą kolejnej warstwy barwnika. Doświadczeni artyści jednak często wybierają te produkty, gdyż na takie dzieła patrzy się zdecydowanie przyjemniej.

Różne odsłony farb akwarelowych

Różnorodność farb akwarelowych

W profesjonalnym sklepie plastycznym funkcjonującym pod adresem www.SklepMatejko.pl znajdują się farby akwarelowe w kilku postaciach. W asortymencie znaleźć je można zarówno w kostkach, jak i tubkach, czy tak zwanych guziczkach. Główną różnicą jest pojemność, dlatego konkretny rodzaj wybierany jest w zależność od zapotrzebowania w danej chwili. Początkujący artyści malarze zazwyczaj decydują się na mniejsze opakowania, aby sprawdzić, czy tworzenie na tych produktach jest już dla nich odpowiednie. W tej technice malarskiej zaleca się papier o gramaturze co najmniej 200 g, tylko wtedy zapewnia się dobrą chłonność wody. Sprawdzi się również papier celulozowy i bawełniany, generalnie im wyższa gramatura tym większa różnorodność zabawy z pigmentami. Poprzez głębsze lub płytsze wnikanie w papier mogą powstawać ciekawe wzory. Innym wyborem może być papier fakturowany, tłoczenia na nich umieszczone są wręcz stworzone do powstawania efektów plastra miodu, czy płatków śniegu. Wszelkie akcesoria do malowania obrazów warto kupić w rekomendowanych sklepach plastycznych. Zyskuje się wówczas pewność co do wysokiej jakości i posiadania przez nie wymaganych certyfikatów.

Rodzaje farb akrylowych

Farby akwarelowe w kostce są twarde, występują w półkostkach o pojemności 1,5-1,8 ml lub kostkach 3,2-3,6 ml. Do ich używania potrzebna jest duża ilość wody, niż jest to w przypadku farb w tubkach. W dobrej jakości produktach dochodzi do łatwego unoszenia się z kostki już po samym dotknięciu mokrym pędzlem lub delikatnym spryskaniu wodą. Produkty gorszej jakości dość łatwo rozpoznać, ponieważ takie akwarele wymagają długiego moczenia, a nawet dynamicznego pocierania mokrym pędzlem. Ważną kwestią w każdym przypadku jest dokładne płukanie pędzla na bieżąco. Kolejnym rodzajem farb akwarelowych dostępnych w sklepie plastycznym www.SklepMatejko.pl są umieszczone w miękkich tubkach. Występują w opakowaniach po 5, 10 lub 15 ml farby. Jedna największa tubka powinna wystarczyć do napełnienia kostki 3 lub 4 razy. Farby akwarelowe wyciskane z tubki mają płynną konsystencję, dlatego nie jest potrzebna duża ilość wody. Również po wyschnięciu nie występuje problem ponownej aktywacji do pracy. Obie opcje są tak naprawdę dobre, ostateczny wybór jest podyktowany kilkoma kwestiami, na przykład formatem pracy i wielkością pędzla.