Wysoka temperatura ciała to sygnał o stanie zapalnym organizmu i chorobie. Na jakie urządzenie się zdecydować? Który termometr będzie miał największą precyzję? Od samego przeglądania ofert, można czasem dostać gorączki! Czym więc kierować się przy zakupie?
Kompletując domową apteczkę lub wyprawkę dla niemowlaka, nie można zapomnieć o ważnym urządzeniu, jakim jest termometr. Stan podgorączkowy świadczy o uaktywnieniu przez organizm pierwszych środków obrony przed chorobą, to całkiem naturalna reakcja. Jednak przy utrzymującej się gorączce, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. W przypadku niemowląt i małych dzieci, kontrola temperatury ciała jest wyjątkowo istotna, ponieważ przy bardzo wysokich wartościach, u maluchów dojść może nawet do drgawek. Kluczowe jest więc dobranie odpowiedniego modelu urządzenia, który zapewni dokładne odczyty, a jednocześnie pozwoli na komfortowe użytkowanie. Przy tak wielu dostępnych wariantach, wyłonienie najlepszego termometru, okazuje się niełatwym zadaniem.
Najpopularniejsze termometry
Szklane termometry rtęciowe, jakie pamiętamy z dzieciństwa, odeszły już do historii. Zostały wycofane ze sprzedaży w 2009 roku ze względu na szkodliwość oparów rtęci, którą obecnie zastąpiono nietoksycznymi płynami. Szklane zamienniki szybko ustąpiły jednak miejsca elektronicznym urządzeniom cyfrowym, które zapewniają bezpieczeństwo i precyzję pomiaru.
-
Termometr cyfrowy, bez obaw o uszkodzenie, można stosować w jamie ustnej, pod pachą lub w odbycie. Niewątpliwą jego zaletą jest długi czas pracy i stosunkowo szybki odczyt temperatury- pomiar trwa nieco ponad minutę. Co więcej, zakup takiego modelu, nie nadszarpnie mocno naszego budżetu, jest to bowiem wydatek rzędu dwudziestu złotych.
-
Droższy, ale za to bezdotykowy termometr, wykorzystujący do badania technologię wykrywania fal podczerwieni, doskonale sprawdzi się u małych dzieci. Cechuje go wyjątkowa szybkość odczytu temperatury- już po jednej sekundzie na wyświetlaczu pojawi się wynik badania. Mocnym argumentem stojącym za takim modelem, jest aspekt zachowania pełnej higieny podczas użytkowania, ze względu na brak konieczności kontaktu ze skórą. Niektóre termometry umożliwiają ponadto przeprowadzenie pomiaru temperatury otoczenia i płynów.
Na co zwrócić uwagę wybierając termometr?
Z pewnością termometr powinien być wygodny w użyciu i łatwy w obsłudze, dlatego czytelny duży wyświetlacz oraz proste i szybkie uruchomienie urządzenia, będą jego zdecydowanym atutem. Takie właściwości będą miały np. termometry marki Sanity. Przed zakupem należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie: dla kogo ma być przeznaczony termometr- dla osoby dorosłej czy dla dziecka? To pomoże zawęzić zakres poszukiwań. Warto także zwrócić uwagę na dokładność dokonywania pomiaru oraz bezpieczeństwo stosowania, szczególnie, jeśli to maluchy mają użytkować termometr (możliwość połknięcia drobnych ruchomych elementów). Funkcje takie jak sygnały dźwiękowe, informujące o prawidłowym umiejscowieniu termometru, czy też wymienne końcówki (również elastyczne), co prawda stanowią atrakcyjny dodatek, lecz nie są niezbędne do komfortowego i prawidłowego korzystania z urządzenia.