Wszystko na temat kosmetyków naturalnych
Zakupy Agnieszka Szałańska - 27-08-2020

Wszystko na temat kosmetyków naturalnych

Coraz częściej na rynku spotyka się kosmetyki okrzyknięte mianem naturalnych. Wynika to z tego, że ludzie przykuwają większą uwagę do jakości i składu kupowanych kosmetyków. Ponadto zauważa się trend na tego typu kosmetyki. Co kryje się za nazwą kosmetyku naturalnego?

Czy kosmetyki naturalne, ekologiczne i organiczne są tym samym?

Wydawać by się mogło, że kosmetyki naturalne i organiczne są tymi samymi artykułami. O kosmetykach naturalnych mówi się, że wtedy, gdy są pochodzenia naturalnego, czyli w składzie posiadają roślinne ekstrakty, składniki mineralne czy substancje odzwierzęce. To, że dany kosmetyk jest naturalny nie oznacza, że jest wolny od składników syntetycznych. W przypadku kosmetyków organicznych dodawanie sztucznych barwników, konserwantów czy parabenów  jest niemożliwe.

Wszystko na temat kosmetyków naturalnych

Kwestie dotyczące certyfikatów

Kupując kosmetyk naturalny warto sprawdzić, czy posiada on odpowiedni certyfikat. Często spotykanym jest COSMEBIO, gwarantujący to, że prawie wszystkie składniki są pochodzenia naturalnego, a wszelkie surowce pochodzą z upraw ekologicznych. Innym certyfikatem jest ECOCERT, który odpowiada za to, że 95% składników musi być pochodzenia naturalnego, a 50% z upraw ekologicznych, a 95% jeśli jest to kosmetyk organiczny. BDIH to Federalny Związek Niemieckich Przedsiębiorstw, który daje gwarancję ekologicznych upraw, przyjaznej środowisku i zwierzętom produkcji i ekologicznych opakowań. ICEA daje pewność, że kosmetyki są w całości wegańskie, nietestowane na zwierzętach, powstałe na bazie ekologicznych składników bez syntetycznych dodatków. NATRUE jest zrzeszeniem przedsiębiorstw, zajmujących się produkcją kosmetyków naturalnych. VEGAN jak sama nazwa wskazuje oznacza, że kosmetyk jest w całości wegański i wolny od GMO. COSMOS jest certyfikatem składający się z Cosmebio, EcoCert, BDIH, Soil Association i ICEA. Skupia się on nie tylko na naturalnym składzie, ale także na sposobie produkcji i jej wpływie na środowisko. COSMOS słynie z dwóch rodzajów certyfikatów Organic i Natural.