Od jakiegoś czasu dużym zainteresowaniem cieszy się terapia falą uderzeniową. Jest ona stosowana po to, by zminimalizować ból, pojawiający się w okolicy układu mięśniowo-szkieletowego. Emisja fali odbywa się pod ciśnieniem, dzięki temu energia dostarczana jest w miejsca, w których znajduje się ból. Metodę tą nie tylko stosuje się w sytuacji bólowej. Jest ona wykorzystywana także w walce z cellulitem.
Jak wytwarzana jest fala?
Fala uderzeniowa wytwarza się jak już wspomniano dzięki wysokiemu ciśnieniu. Proces ten zachodzi w bardzo krótkim czasie i w niskiej częstotliwości. Wystarczy tylko przyłożyć głowicę aparatu w miejscu, w którym pojawia się ból, a fala przedostaje się do głębokich warstw skóry, idealnie odnajdując miejsce bólowe. Mimo, iż terapia falą uderzeniową jest nową metodą to można ją z powodzeniem stosować, ponieważ zaliczana jest to form leczenia nieinwazyjnego i bezpiecznego. Wykorzystuje się ją najczęściej podczas leczenia długotrwałego bólu mięśni, ścięgien, kości, torebek stawowych czy wiązadeł.
Fala uderzeniowa ma jedno główne zadanie, jakim jest przetransportowanie energii, pochodzącej z fali akustycznej do organizmu. Energia, która trafia w miejsce bólu ma zbawienny wpływ na zmiany chorobowe występujące w różnych warstwach skóry i tkanek.
Terapia falą uderzeniową i jej zalety
Jest to metoda niezwykle skuteczna w walce z bólem, ponieważ fala uderzeniowa wpływa na pobudzenie błon komórkowych oraz zakończenia nerwowe. Ponadto, pobudza metabolizm, sprawiając, że krążenie krwi jest dużo bardziej wydajniejsze. Pozytywnie wpływa także na kolagen, dzięki czemu wpływa na eliminowanie blizn i rozstępów. Terapia falą uderzeniową jest zaliczana do metod relaksacyjnych, gdyż redukuje napięcie mięśniowe, przez co człowiek czuje się rozluźniony i zrelaksowany.
Najważniejszą zaletą tej metody jest to, że jest ona bardzo efektywna, gdyż efekty pojawiają się już po kilku zastosowaniach, dzięki czemu pacjent ma szansę na szybki powrót do zdrowia.
Koszty związane z zabiegiem
Tego typu zabieg kosztuje w granicach od 60-80 zł. Niektóre gabinety medyczne oferują sesje łączone z różnymi typami rehabilitacji. Bardzo często terapię tą spotyka się w tandemie z laserem wysokoenergetycznym lub drenażem limfatycznym. Jak można się spodziewać seria zabiegów będzie zawsze wynosiła nieco taniej w porównaniu z pojedynczymi spotkaniami. Warto jednak pamiętać, że cena jest uwarunkowana indywidualnie od każdego gabinetu rehabilitacyjnego, od miejsca, w którym terapia ma nastąpić. W przypadku większych obszarów, cena będzie nieco większa. Na kwotę ma również wpływ ilość wykonywanych zabiegów, im więcej tym niższa cena zostanie zaproponowana.
Kiedy decydować się na tego typu zabieg?
Zabieg ten zaleca się przede wszystkim przy występowaniu takich schorzeń jak ból kręgosłupa, zapalenie ścięgien, zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty, ból ścięgna Achillesa, ból stawu biodrowego, ból barku, podwyższone napięcie mięśniowe, ból po urazach, strzelające biodro, ostroga piętowa czy tzw. kolano skoczka.