Luzowanie obostrzeń w Polsce od 4 maja
Informacje Aneta Jamroży - 26-05-2020

Luzowanie obostrzeń w Polsce od 4 maja

Wszyscy z niecierpliwością oczekują odmrażania gospodarki, zgodnie z decyzją rządu drugi etap rozpoczął się 4 maja. Swoją działalność mogą wznowić galerie handlowe, hotele, pensjonaty oraz biblioteki i pozostałe instytucje kulturalne. Nie mniej jednak wspomniane przedsiębiorstwa będą musiały przestrzegać wielu zasad mających na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Luzowanie obostrzeń w Polsce od 4 maja

Jakie zmiany weszły od 4 maja?

Premier Mateusz Morawiecki w dniu 2 maja ogłosił zapowiadane poluzowanie obostrzeń, jest to drugi etap odmrażania polskiej gospodarki. Swój początek miał 4 maja, a zapoczątkowano go od ponownego otwarcia galerii handlowych. Najważniejszym warunkiem utrzymania tej decyzji jest przestrzeganie nałożonych z góry zasad. Pierwszym ograniczeniem jest liczba osób mogących jednocześnie znajdować się w danym punkcie obsługowym. Na każde 15 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej może wejść jedna osoba. Swoją działalność mogą wznowić również punkty gastronomiczne w galeriach, jednak posiłki mogą być jedynie zamawiane na wynos. Luzowanie obostrzeń nie dotyczy jeszcze klubów fitness oraz siłowni, ich właściciele muszę więc jeszcze poczekać na swoją kolej. Ku radości wielu otwarte zostały również punkty noclegowe, lecz z ograniczoną działalnością restauracji w nich funkcjonujących.

Jakie branże mogą wznowić swoją działalność od 4 maja?

W drugim etapie odmrażania gospodarki znalazły się również biblioteki, muzea i galerie sztuki. To samo dotyczy także gabinetów rehabilitacyjnych, ale bez stref masaży. Ponadto zezwolono sklepom z branży budowlanej na wznowienie działalności handlowej w soboty. Dobre wiadomości przekazano także sportowcom, gdyż od 4 maja mogą oni korzystać z boisk i innych obiektów. Oczywiście liczba osób jest ograniczona do 6, jednak zapowiada się, że może to ponownie ulec zmianie. Od 6 maja natomiast wznowiono możliwość korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich oraz zezwala rodzicom na odprowadzanie dzieci do żłobków i przedszkoli. Wszystko musi odbywać się przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, nie należy zapominać, że epidemia cały czas trwa.