Samochód, do którego prowadzenia nie jest wymagane prawo jazdy kategorii B
Informacje Bartłomiej Juszczak - 26-07-2020

Samochód, do którego prowadzenia nie jest wymagane prawo jazdy kategorii B

Czy naprawdę istnieją samochody, którymi można jeździć bez prawa jazdy? Jeszcze kilka lat wstecz lekkie pojazdy czterokołowe typu Aixam czy Smart można było prowadzić posiadając wyłącznie dowód osobisty. Dziś takiej możliwości już nie ma, ponieważ 19 stycznia 2013 roku na skutek nowelizacji Ustawy o Kierujących Pojazdami prowadzenie tego typu pojazdów bez odpowiedniej kategorii prawa jazdy jest zabronione.

Najważniejsze zmiany wprowadzone na skutek nowelizacji Ustawy o Kierujących Pojazdami

Nowelizacja z dnia 19 stycznia 2013 roku wprowadziła miedzy innymi nowe kategorie prawa jazdy, przepisy dotyczące czterokołowców, a także uregulowała kwestie quadów. W myśl zasad zawartych w nowelizacji czterokołowcem nazywany jest pojazd samochodowy, który przeznaczony jest do przewozu osób lub rzeczy, niebędący samochodem osobowym, ciężarowym lub motocyklem. Masa własna takiego pojazdu nie może przekroczyć 550 kg w przypadku przewozu rzeczy i 400 kg w przypadku przewozu osób. Do jego prowadzania wymagane jest prawo jazdy kategorii B1. Czterokołowce posiadają unijna homologacje L7e. Wyróżnia się także czterokołowce lekkie, czyli pojazdy, których masa własna nie przekracza 350 kg, a maksymalna prędkość – 45 km/h. Do ich prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kategorii AM. Tego typu pojazdy posiadają unijna homologacje L6e.

Samochód, do którego prowadzenia nie jest wymagane prawo jazdy kategorii B

Czy warto zdecydować się na samochód bez prawa jazdy kategorii B?

Samochód, którym możemy poruszać się nie posiadając prawa jazdy kategorii B to raczej rozwiązanie tymczasowe. Sprawdzi się on szczególnie w przypadku osób, które podróżują po mieście. Ze względu na swoje niewielkie wymiary można go łatwo zaparkować. Tego typu pojazdy nie spalają zbyt wiele paliwa. Do najpopularniejszych modeli aut bez prawa jazdy kategorii B możemy zaliczyć takie czterokołowce jak: Aixam, Microcar, Smart czy Bellier. Kategorię B1 można uzyskać w wieku 16 lat natomiast kategorię AM już nawet w wieku 14 lat. Warto jednak także zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. W razie zderzenia z cięższym samochodem tego typu pojazdy nie maja, bowiem żadnych szans.