Profile z tworzyw sztucznych dla budownictwa  
Informacje Marta Nowak - 23-11-2022

Profile z tworzyw sztucznych dla budownictwa  

W branży budowlanej szerokie zastosowanie znajdują profile produkowane z tworzyw sztucznych. Szczelne okna i witryny zabezpieczają budynki przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – opadami deszczu i niskimi oraz wysokimi temperaturami z zewnątrz. Inwestorzy montują typową stolarką okienną lub wypełniają otwory zamówionymi na indywidualny wymiar oknami i drzwiami. Producenci profili z tworzyw sztucznych uruchamiają dodatkowe linie technologiczne, by sprostać wszystkim potrzebom rynku.

Zastosowanie profili PCV

Profile z tworzyw sztucznych są stosowane w wielu różnych gałęziach przemysłu: od budownictwa poprzez medycynę, aż po transport. Profile wytłaczane z tworzywa sztucznego możemy znaleźć np. w branży związanej z energetyką i instalatorstwem. Inne gałęzie, które stosują profile z tworzyw to chłodnictwo, inżynieria sanitarna, oświetlenie, przemysł elektroniczny oraz wspomniany już transport. W każdej z tych branż elementy te pełnią rozmaite ważne funkcje, ale najczęściej z profilami spotykamy się w budownictwie. Producent profili z tworzyw sztucznych w branży budowlanej znajduje szeroki rynek zbytu. Okna z PCV są powszechnie używane w każdym rodzaju budownictwa. Niemal cała rama okienna jest wykonana z połączonych ze sobą profili, do których dodano okucie. Metoda wytłaczania, której używają producenci do wytwarzania profili, pozwala na uzyskanie potrzebnych kształtów oraz nadania pożądanych cech związanych np. z przenikliwością cieplną. W produkcji okien zastosowanie mają również uszczelki, które także są rodzajem profili z tworzyw.

Profile z tworzyw sztucznych dla budownictwa   

Standardowe rozwiązania od producenta profili z tworzyw sztucznych

Do profili standardowych możemy zaliczyć przede wszystkim uszczelki, które mają uniwersalne zastosowanie w produkcji stolarki otworowej. Wytwarzane seryjnie profile są dostępne cenowo dla każdego klienta. Masowa produkcja pozwala na zminimalizowanie kosztów wytwarzania oraz oszczędność surowca. Raz opracowana przez producenta profili z tworzyw sztucznych technologia jest wielokrotnie powielana i dzięki temu tania oraz powszechnie dostępna. Inny rodzaj profili to te przygotowane na zamówienie – niestandardowe. Powstają one na zapotrzebowanie inwestora i odpowiadają konkretnym potrzebom. Dlaczego klienci zamawiają droższe, nietypowe rozwiązania? Opracowanie profilu od podstaw wraz z projektem i dostosowaniem linii produkcyjnej pozwala na idealne dopasowanie kształtu, rodzaju materiału oraz koloru witryn, okien i drzwi do wymagań klienta.

Wzbogacanie surowca do produkcji profili

Producent profili z tworzyw sztucznych odpowiadając na potrzeby klientów, wzbogaca surowiec specjalnymi dodatkami i wykorzystuje różnorodne technologie tłoczenia. Dzięki temu powstają profile twarde i miękkie, ko-ekstrudowane i post-ekstrudowane oraz profile spienione. Komponenty dodawane do granulatu poprawiają właściwości mechaniczne oraz zapewniają odporność na promieniowanie UV i niepalność. Cechy materiałów są zgodne z normami stosowanymi w budownictwie i zapewniają bezpieczeństwo użytkowników.