Obostrzenia na Wielkanoc 2021
Informacje Kinga Makoś - 25-03-2021

Obostrzenia na Wielkanoc 2021

W czwartek 25 marca 2021 roku zostały ogłoszone nowe obostrzenia. Będą one obowiązywać od przyszłej soboty tj. 27 marca do 9 kwietnia 2021 roku. Nowe zmiany dotyczą funkcjonowania żłobków, przedszkoli, Kościołów, sklepów, zakładów fryzjerskich oraz obiektów sportowych. Co właściwie czeka Polaków na Wielkanoc?

Konferencja premiera i ministra zdrowia

Na konferencji prasowej pojawił się szef rządu, premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.  Obaj Panowie podkreślali, iż Polska znalazła się w najtrudniejszym okresie od początku czasu trwania pandemii. Takich dziennych dobowych przypadków zakażeń nie odnotowywano w trakcie I fali koronawirusa, ani też II, jesiennej fali COVID-19. Zdaniem władz tak silnego naporu wirusa nie było jeszcze do tej pory. Obecnie w Polsce jest ponad 70% zajętych łóżek i tyle samo łóżek respiratorowych. 25 marca 2021 odnotowano najwyższy dzienny przyrost nowych zachorowań i było ich ponad 34 tysiące osób. Premier Morawiecki przyznał, że Polska znajduje się na skraju wydolności służby zdrowia, nasz kraj znajduje się o krok od załamania systemu. Sytuacja ta wymaga wprowadzenia nowych obostrzeń, związanych z ograniczeniem mobilności oraz swobód gospodarczych. Rząd zalecił, by nadchodzące święta Wielkanoce spędzić w gronie najbliższych.

Obostrzenia na Wielkanoc 2021

Nowe obostrzenia od 27 marca

Od soboty 27 marca do 9 kwietnia zamknięte zostaną żłobki oraz przedszkola. Miejsca te będą jedynie dostępne dla dzieci rodziców, pracujących w służbie zdrowia bądź służbach mundurowych. Ograniczona zostanie również działalność obiektów sportowych. Trenować na nich będą mogły jedynie osoby, uprawiające zawodowy sport. Zamknięte zostaną również sklepy wielkopowierzchniowe – powyżej 2 tys. m.kw. Podobny los podzielą salony urody, zakłady kosmetyczne oraz salony fryzjerskie. Ograniczenia pojawią się w Kościołach, gdzie na 20 m.kw. będzie mogła znajdować się jedna osoba, zachowując dystans 1.5 metra między osobami. Podobnie będzie w sklepach spożywczych, targach tych do 100 m. kw. będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 m kw., a w tych powyżej 1 osoba na 20 m.kw.