O czym warto pamiętać, decydując się na dietę?
Lifestyle Aneta Jamroży - 16-07-2021

O czym warto pamiętać, decydując się na dietę?

To mit, że przejście na dietę musi wiązać się z wieloma wyrzeczeniami. W rzeczywistości bardzo często okazuje się, że nie musimy rezygnować ze spożywania ulubionych potraw i zmuszać się do jedzenia produktów, które są zdrowe, ale które nam nie smakują. Warto przy tym pamiętać, że dieta stanie się skuteczna przede wszystkim wtedy, kiedy stanie się naszym sposobem na życie, a nie jedynie pewnym etapem, przez który musimy przejść. Z tego też powodu warto dowiedzieć się, czy powinna wyróżniać się dieta, aby pomóc nam zrzucić zbędne kilogramy bez efektu jo-jo.

O czym warto pamiętać, decydując się na dietę?

Deficyt kaloryczny jako klucz do sukcesu

Wiele osób popełnia błąd, uważając, że aby pozbyć się nadwagi, należy spożywać jedynie te produkty, które wyróżniają się niską kalorycznością. Bardzo często okazują się one bowiem niezbyt syte, co sprawia, że przez cały czas odczuwamy głód i podjadamy. Warto przy tym pamiętać, że nawet niewielka przekąska dla naszego organizmu staje się posiłkiem - dlatego też aby schudnąć, powinniśmy spożywać dania w określonych godzinach, do których nasz organizm przywyknie i nie będzie w efekcie domagał się jedzenia w innych porach.

Zrzucenie zbędnych kilogramów stanie się niemożliwe również wtedy, kiedy nie zadbamy o deficyt kaloryczny. W dużej mierze to od niego zależy, czy nasz organizm zacznie spalać zbędny tłuszcz, a my poczujemy się znacznie lepiej we własnym ciele. Dlatego też bardzo ważne okazuje się liczenie kalorii, na przykład za pomocą specjalnej aplikacji, która umożliwia skanowanie poszczególnych produktów. W ten sposób po obliczeniu naszego dziennego zapotrzebowania kalorycznego dowiemy się, czy spożywamy posiłki dopasowane do potrzeb naszego organizmu. Warto przy tym wspomnieć, że na deficycie kalorycznym możemy jeść wszystko, jeśli wliczymy to w nasze dzienne spożycie kalorii. Nie powinniśmy przy tym liczyć gramatury posiłków oraz ich kaloryczności na oko. Tego typu rozwiązania często okazują się niezwykle mylące, a my czujemy się źle, ponieważ nie tracimy zbędnych kilogramów ani nie odczuwamy poprawy naszego samopoczucia.