Uczucie zatkanego nosa bywa bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Tak samo nasze życie utrudnia wodnisty katar, który trudno zatrzymać. Na szczęście istnieje wiele przepisów na przygotowanie inhalacji w warunkach domowych. Nie tylko złagodzi katar, ale i pomoże w zwalczaniu sezonowego przeziębienia.
Domowe inhalacje – jak je przygotować?
Wśród domowych sposobów na katar i przeziębienie znajdują się inhalacje na bazie dobrze znanych składników. Tworzy się mieszankę ziół i olejków eterycznych, może powstać z nich prozdrowotny aerozol, który wystarczy zaaplikować do nosa. W pierwszej kolejności należy udać się do apteki lub sklepu zielarskiego po suszone zioła. Doskonale sprawdzi się rumianek i szałwia lekarska – są najczęściej kupowane i przede wszystkim skuteczne. Wystarczy wsypać garść suszonych ziół do wrzątku, ewentualnie dodać do tego wszystkiego kilka kropel olejku eukaliptusowego, opcjonalnie rozmarynowego. Nad miską z tak przygotowanym roztworem pochylamy się z ręcznikiem na głowie. Wydobywającą się parę należy wdychać nosem i wydychać ustami przez kilka minut. W ten sposób wydzielina w nosie ulega rozrzedzeniu, nos jest udrożniony i wydostają się z niego wszelkie bakterie.
Działanie olejków eterycznych
Inhalacje można sporządzić wyłącznie z olejków eterycznych. Do tego celu poleca się najczęściej eukaliptusowy, tymiankowy, sosnowy i z drzewa herbacianego. Eukaliptusowy wspomaga leczenie kataru, bólu gardła, zatok oraz kaszlu. W krótkim czasie udrażnia zatkany nos i ma działanie wykrztuśne. Olejek tymiankowy ma podobne właściwości, dodatkowo wspomaga leczenie zapalenia migdałków. Nie powinny go stosować osoby cierpiące na nadciśnienie i kobiety ciężarne. Prozdrowotne właściwości podobne jak wyżej przypisuje się również olejkom z drzewa herbacianego oraz sosnowego. Do przyrządzenie inhalacji nadaje się również sól dostępna w każdym domu, jej wykonanie jest banalnie proste i nie wymaga dużo czasu. Dla dzieci natomiast warto przygotować inhalację z soli fizjologicznej. Do jej aplikacji zaleca się zaopatrzenie w nebulizator.