Polskie zabytki, które musisz zobaczyć!
Podróże Sławomir Sochaj - 08-06-2020

Polskie zabytki, które musisz zobaczyć!

Jeśli interesujesz się historią, w wakacje możesz odwiedzić najważniejsze polskie zabytki.  Ciekawe miejsca występują praktycznie w każdym regionie. Sprawdź kilka z nich.

Łazienki i Zamek Królewski w Warszawie

Ten wspaniały kompleks parkowy-pałacowy jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców i turystów. Początkowo miał pełnić rolę prywatnej łaźni dla Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, właściciela sąsiedniego Zamku Ujazdowskiego. W 1772 roku zakupił ją ostatni król Polski, Stanisław August Poniatowski i przekształcił w prywatną rezydencję (stąd nazwa Pałac na Wyspie). 

Zamek Królewski w Warszawie został odbudowany ze stosu gruzu przy niewiarygodnych kosztach w latach 1971-1984. Pochodzi z XIV wieku i był rezydencją polskich królów, następnie prezydenta, a później siedzibą parlamentu. Możesz tutaj zobaczyć apartamenty i prywatne komnaty królewskie. Mapy na ścianie odzwierciedlają dawne tereny Polski, rozciągające się od Bałtyku po Morze Czarne.

Pałac Królewski. Muzeum Historyczne we Wrocławiu

Główny oddział Muzeum Miasta Wrocławia, mieszczący się w odrestaurowanym barokowym Pałacu Królewskim, jest najważniejszym wrocławskim muzeum. Można tutaj obejrzeć trzy wystawy stałe “1000 lat Wrocławia”, przedstawiającą bogatą historię stolicy Dolnego Śląska od średniowiecza do współczesności poprzez jej sztukę i artefakty; pieczołowicie odwzorowane apartamenty królewskie; oraz Beyersdorf, w całości ozdobiony holenderskimi kafelkami z XVII wieku.

 Polskie zabytki, które musisz zobaczyć!

Ostrów Tumski i Cytadela w Poznaniu

Na północny wschód od centrum Poznania znajduje się Ostrów Tumski. Zgodnie z legendą o Lechu, Czechu i Rusie, bracia spotkali się właśnie na tej maleńkiej wyspie.  W IX wieku wzniesiono tutaj zamek, a Ostrów Tumski stał się głównym ośrodkiem państwa Piastów. Pozostałości pruskich fortyfikacji z XIX wieku nadal są widoczne na brzegu Cybiny. Można je łatwo zobaczyć z Mostu Jordana. To idealne miejsce, jeśli chcesz uciec od zgiełku miasta. 

Z kolei poznańska Cytadela oddalona jest o 15 minut spacerkiem od Starego Rynku. To największy park w mieście, który oferuje różne zajęcia na świeżym powietrzu. Cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów. Znajduje się w pobliżu Muzeum Broni Pancernej i Muzeum Armii “Poznań”. Początkowo Cytadela była winnicą, na początku XIX wieku Prusowie zbudowali tutaj wielką fortecę. Twierdza została zniszczona w 1945 roku. Obecnie zostało tylko kilka fragmentów. Po południowej stronie parku znajdują się groby polskich żołnierzy, brytyjskich i radzieckich.

 Polskie zabytki, które musisz zobaczyć!

Atrakcje w Krakowie

Jednym z najważniejszych krakowskich zabytków jest bez wątpienia Zamek Królewski na Wawelu. Podobnie, jak Katedra Wawelska, stanowi symbol polskiej tożsamości narodowej. Oryginalna, raczej niewielka rezydencja została zbudowana na polecenie Bolesława Chrobrego obok kaplicy Najświętszej Maryi Panny. Kazimierz Wielki przekształcił ją w potężny gotycki zamek, ale kiedy spłonął w 1499 roku, Zygmunt Stary zlecił budowę nowej rezydencji. W ciągu 30 lat powstał wspaniały, renesansowy pałac zaprojektowany przez włoskich architektów. 

Na liście krakowskie zabytki nie mogło też zabraknąć wspomnianej wcześniej Katedry Wawelskiej, a także Apteki Pod Orłem, Kościoła Mariackiego, Sukiennic, Barbakanu i Wieży Ratuszowej.