Kraków to miasto z przebogatą historią. Zabytki, obiekty sakralne i muzea odgrywają w nim pierwszoplanową rolę. Warto doświadczyć wielowymiarowości czasu, a także podjąć próbę nadania mu własnej miary, poznając dorobek wielu pokoleń w postaci zbiorów muzealnych i galerii. Zgromadziły się tam najcenniejsze dzieła sztuki i unikatowe wystawy. Najbliższa Noc Muzeów w Krakowie odbędzie się w maju 2023 roku. Czy trzeba czekać aż tak długo, by bezpłatnie zobaczyć eksponaty? Wiele placówek oferuje darmowy wstęp w wybrane dni tygodnia przez cały rok.
Bezpłatne muzea w Krakowie
Zamek Królewski na Wawelu turyści zwiedzają bezpłatnie, gdy chcą zobaczyć Skarbiec Koronny i Zbrojownię, a także niektóre wystawy. Do niedawna można było prześledzić bez opłacania biletu wstępu „Wawel Zaginiony” i „Wawel Odzyskany” (ostatnie wejścia o godz. 12.00). Szukając takich okazji, jak bezpłatne muzea w Krakowie warto za każdym razem zweryfikować informacje na stronie internetowej.
Niektóre muzea w Krakowie i ich terenowe placówki oferują darmowe wejście w poniedziałek np. Fabryka Schindlera, Stara Synagoga, Zamek Królewski na Wawelu, a inne wybrały wtorek na dzień z bezpłatnym wstępem i należą do nich placówki Muzeum Narodowego m.in. Dom Matejki, Muzeum Czapskich, Muzeum Książąt Czartoryskich czy Sukiennice. We wtorek (zgodnie z bieżącymi komunikatami na stronie), nie zapłacimy za zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego i Muzeum Fotografii w Krakowie.
Różnorodność wystaw i gromadzonych latami cennych zbiorów
Niezwykła wprost różnorodność muzeów może być dowodem na to, jak Kraków kształtuje własną tożsamość, opowiadając o sobie poprzez kolekcje i wystawy. Muzeum Archeologicznym umiejscawia się w czasach przed historią, prezentując najstarsze przedmioty, które wykopano z ziemi.
Muzeum Etnograficzne przypomina o kulturze i zwyczajach tutejszych ludów, które w rytm czasów odwiecznie tworzą swoją tożsamość dla następnych pokoleń, by nie popaść w zapomnienie.
Mityczny bezczas symboli odnajdziemy w licznych muzeach sztuki. Muzeum Fotografii w Krakowie posiada kilka placówek: przy ul. Rakowickiej w MuFo trwa wystawa główna „Co robi zdjęcie?", a MuFo Strzelnica przy ul. Królowej Jadwigi przyciąga wystawą stałą zatytułowaną „Portret". Muzeum proponuje zwiedzającym refleksję nad momentem: przeżywanym, właściwym, uchwyconym – pytając filozoficznie odwiedzających wszystkie muzea w Krakowie: czym jest chwila?
Muzeum w Podgórzu
Miłe słoneczne dni wczesnej jesieni, gdy drzewa zdobią kolorowe liście, warto spędzić na łonie przyrody, wspiąć się na kopiec i odwiedzić Muzeum Podgórza. Trwa tam stała wystawa „Miasto pod Kopcem Kraka”, która przyniesie sporą dawkę informacji o historii Krakowa. Natomiast od 7 września 2022 przyjmowane są zapisy na zwiedzanie wystawy „Zajrzyj do Huty”. Park Kulturowy Nowa Huta udostępnia gmach dawnego kina Światowid Muzeum Nowej Huty. Przestrzeń wystawiennicza oddziału obejmuje dawną salę kinową, gdzie prezentowane są wystawy czasowe oraz podziemny schron przeciwlotniczy, a w nim wystawę „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”. W który czas masz ochotę się przenieść?