Jak pokonać stres przed wystąpieniem publicznym?
Porady Marta Pawlak - 04-03-2021

Jak pokonać stres przed wystąpieniem publicznym?

Wiele osób nie lubi wystąpień publicznych. Jednak czasami zdarzają się sytuacje, w których trzeba zaprezentować się przed szerszą publicznością. Jak wówczas zapanować nad swoim stresem, tak aby pokazać się z jak najlepszej strony?

Wystąpienia publiczne – sposoby, o których warto pamiętać.

Wystąpienia publiczne najczęściej przytrafiają się nam w życiu zawodowym. W jaki zatem sposób powinny radzić sobie osoby, dla których wystąpienia na konferencjach, przedstawianie nowych produktów czy prezentowanie swoich pomysłów wiążą się z ogromnym zdenerwowanie? Po pierwsze warto zaakceptować to, że w takich sytuacjach możemy odczuwać stres i tremę. Aby się ich pozbyć należy skupić się na swoim oddechu. Głęboki i spokojny oddech bardzo dobrze wpływa na nasz mózg, gdyż daje mu sygnał, że wszystko jest dobrze i nic złego się nie dzieje. Regularna praca z oddechem to, więc znakomity sposób na opanowanie nerwów. Bezpośrednio przed wyjściem na scenę warto się także dobrze przeciągnąć, taki prosty trik jest, bowiem w stanie nieco uspokoić nasz organizm. Pamiętajmy również o uśmiechu, który to ma naprawdę wielka moc. Warto mieć również na uwadze to, aby nawiązać kontakt z odbiorcami. Niektórym osobom pomaga także wcześniejsze poznanie miejsca, w którym będą przemawiały.

Jak pokonać stres przed wystąpieniem publicznym?

O czym jeszcze dobrze jest pamiętać?

Warto podkreślić, że doskonałym sposobem na zmniejszenie stresu jest przede wszystkim perfekcyjne przygotowanie do danego wystąpienia. Jeżeli będziemy wiedzieli, że przygotowaliśmy się najlepiej jak tylko mogliśmy nasz stres będzie mniejszy. Pamiętajmy także o tym, że dobrze jest zabrać ze sobą dwa pendrive’y z prezentacją na wypadek problemów technicznych czy też przygotować sobie pytania do publiczności, które świetnie sprawdzą się w sytuacji, w której zdarzyłoby się nam zapomnieć co dalej. W czasie, gdy ktoś z uczestników będzie na nie odpowiadał my możemy zerknąć do notatek, które warto mieć ze sobą. Należy również podkreślić, że to trening czyni mistrza, dlatego też dobrze jest wcześniej przećwiczyć swoje wystąpienie.