Uroczyste śniadanie wielkanocne to jeden z ważniejszych elementów tych pięknych i wyjątkowych świąt, dlatego też warto zadbać o to, aby było ono naprawdę smaczne. W Wielkanoc dobrze jest postawić na tradycyjne potrawy. Co więc warto przygotować na śniadanie wielkanocne?
Uroczyste śniadanie wielkanocne – co dobrze jest o nim wiedzieć?
Zgodnie z tradycją w wielu polskich domach śniadanie wielkanocne spożywa się po powrocie z mszy rezurekcyjnej. Na takim śniadaniu nie może zabraknąć zawartości koszyczka, który został poświęcony w Wielką Sobotę. W takim koszyczku zazwyczaj znajdują się jajka, chleb, wędlina lub kiełbasa, masło, sól, pieprz, chrzan, a także takie słodkości jak babka wielkanocna czy czekoladowe króliczki i cukrowy baranek. To właśnie tymi pokarmami zgodnie z tradycją należy podzielić się z rodziną od razu na początku śniadania wielkanocnego. Ale podczas tego uroczystego posiłku na naszym stole nie powinno zbraknąć także wielu innych potraw. To, jakie będą to dania w dużej mierze zależy od regionu, w którym mieszkamy, ale należy podkreślić, że jest też kilka potraw, które powinny znaleźć się w menu każdego polskiego tradycyjnego śniadania wielkanocnego.
Tradycyjne menu na śniadanie wielkanocne – co warto podać?
Dla wielu osób wśród tradycyjnych potraw serwowanych na śniadaniu wielkanocnym nie może zabraknąć: żurku z jajkiem i białą kiełbasą, faszerowanych jajek, sałatki jarzynowej, domowego pasztetu czy też pieczonego schabu ze śliwką. Poza tym jajka na świątecznym stole powinny królować pod każdą postacią można przygotować np. babeczki jajeczne, pasty z jajek, jajka zapiekane w cieście filo czy też wiosenne sałatki z jajkami. Efektownie będą prezentowały się także wielkanocne kurczaczki przygotowane z jajek ugotowanych na twardo, którym zrobimy grzebyki z marchewki i oczka ze szczypiorku. Jeżeli zaś chodzi o słodkości to na deser każdy z uczestników wielkanocnego śniadania z całą pewnością z ochotą skosztuje przepysznych babek i mazurków czy też baranków z ciasta.