Gastronomia w Krakowie
Podróże Agnieszka Maślona - 18-07-2022

Gastronomia w Krakowie

Niezależnie od tego skąd pochodzimy, Kraków jest przez społeczeństwo często odwiedzany. Dla wielu to jedno z ulubionych miejsc na mapie Polski i trudno się temu dziwić. Na uwagę zasługują w końcu architektura, ogólny klimat, wąskie i niepozorne uliczki, piękne kamienice i najlepsze otoczenie. Można ponadto liczyć na życzliwość ze strony mieszkańców, nikt nie unika odpowiedzi na pytanie o drogę do jakiegoś miejsca.

Gastronomia w Krakowie

Kraków w nieco innej odsłonie

W przewodnikach turystycznych jest wiele wskazówek odnośnie planu zwiedzania Krakowa, jednak tylko w nielicznych można znaleźć naprawdę niestandardowe miejsca. Dobrym przykładem jest choćby Śledź u Fryzjera, czyli lokal gastronomiczny specjalizujący się w przyrządzaniu prawdziwych smakołyków. Wśród absolutnych hitów znajdują się ryby w śmietanie, oleju, musztardzie, czy z dodatkiem buraka, mango. Nie brakuje poza tym swojskich ogórków, smalcu oraz galarety – wszystko to dobrze współgra z popularnym polskim trunkiem – wódką. Przebywając w Krakowie konieczne jest skosztowanie zapiekanki u Endziora, czyli w pierwszym barze tego rodzaju, który powstał na Krakowskim Kazimierzu. Jakość przygotowywanych posiłków i obłędny smak sprawiają, że ustawiają się po nie długie kolejki chętnych. Lokal jest czynny do 1 w nocy, ceny są dość kuszące, całość decyduje o tym, że Zapiekanki u Endziora mają swoje oddane grono fanów.

Miejsca do odwiedzenia w Krakowie

Jednym z kulinarnych symbolów Krakowa są Kiełbaski z Niebieskiej Nyski. Posiłek można zamówić w każdy dzień tygodnia poza świętami, ale tylko w godzinach 20.00-3.00. Tak naprawdę każdy chętnie decyduje się na przekąskę z kultowej niebieskiej nyski, to jeden ze znaków rozpoznawczych kulinarnego Krakowa. Podczas pobytu w mieście i nie mając ochoty na przygotowanie śniadania warto udać się do śniadaniowni, czyli restauracji o nazwie Ranny Ptaszek. Prowadzona jest przez matkę i córkę – dwie podróżniczki. W menu znajdują się szakszuka, kanapki z hummusem i domowymi piklami, czy dania typowo dla wegan.