Nie bez powodu kuchnia japońska należy do najzdrowszych. Potrawy są niskokaloryczne, lekkostrawne, bogate w składniki odżywcze i witaminy. Wyróżniają się doskonałym smakiem. Jeśli jednak do tej pory nie zamawiałeś sushi, skorzystaj z naszych podpowiedzi.
Podstawowe pozycje w menu
Roladki Maki to najprawdopodobniej to, o czym myślisz, gdy słyszysz słowo “sushi”. Mogą zawierać rybę, awokado lub kraba. Kucharz zwija je ręcznie z ryżem i kroi w małe kółka. Nori to cienkie jak papier wodorosty, które trzymają razem każdy kawałek rolki. To doskonały przykład, jak proste i pyszne może być sushi. Świeże, surowe owoce morza i warzywa zawinięte w chrupiące, jadalne wodorosty.
Uramaki, podobnie jak maki, mają charakterystyczny wygląd. Zamiast nori na zewnętrznej stronie rolki możesz się spodziewać wytrawnego ryżu. W przypadku temaki wodorosty są zwijane w luźny stożek, wypełniane ryżem i nadziewane rybą i innymi świeżymi składnikami. Sprawdzą się doskonale w czasie podróży. Jeśli lubisz oryginalne smaki, zwróć uwagę na nigiri. Składa się z delikatnych kawałków surowej ryby, ułożonych w ryżu. Nie zdziw się, jeśli ugryziesz kawałek czaruszki i natkniesz się na pikantne wasabi lub chrzan. Może chować się pod rybą. Natomiast sashimi to kawałki delikatne, surowej ryby bez ryżu i dodatkowych składników. Najczęściej używa się tuńczyka, łososia, makrelę i halibuta.
Typowe składniki sushi
Nori to cienkie płaty wodorostów. Używa się ich do maki, taramaki i uramaki. Z kolei unagi to gotowany węgorz słodkowodny, ahi- surowy tuńczyk, a sake- surowy łosoś. Tempura, czyli lekkie ciasto, dodaje chrupkości krewetkom lub zewnętrznej stronie rolki sushi. Natomiast tobiko to ikra ryb. Ma chrupiącą, słoną konsystencję. Jeśli lubisz pikantne wasabi, koniecznie zwróć uwagę na wasabi. To przyprawa popularnie dodawana do sushi. Zwróć też uwagę na marynowany imbir, który oczyszcza podniebienie między kolejnymi rodzajami sushi.
Alergie na skorupiaki
Jeśli ktoś z Twoich współpracowników ma alergię na skorupiaki, zamów sushi z tuńczykiem, łososiem lub warzywami. Pamiętaj, by poinformować firmę cateringową o wszelkich alergiach, które mogą mieć Twoi koledzy lub klienci. Poproś również o wyraźne oznakowanie poszczególnych dań.
Jak wybrać przystawki?
Sushi jest często głównym daniem, ale nie rezygnuj z przystawek. Wspaniale zrównoważą cały posiłek. Edamame to gotowana na parze soja, podawana w dużych, zielonych strąkach. Dużą popularnością cieszy się też zupa miso. To lekki, pikantny bulion z pasty miso. Często dodaje się do niego kawałki tofu i wodorosty. Warto też zwrócić uwagę na zieloną sałatkę z dressingiem marchewkowo-imbirowym.
Uramaki i sashimi
Profesjonalny mobilny sushi bar proponuje też uramaki. Ryż znajduje się tutaj na zewnątrz, a nori (jadalne wodorosty) w środku. Nadal cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników sushi na całym świecie. Można je podawać ugotowane lub surowe. Często podaje się go z różnymi dodatkami i sosami. Z kolei sashimi to po prostu surowa ryba, bez ryżu. Popularne sashimi, pokrojone w bardzo cienkie plastry i podawane na surowo, to tuńczyk, łosoś, ośmiornica, przegrzebek i jeżowiec. Zwykle podaje się go z rzodkwią, marynowanym imbirem, wasabi i sosem sojowym.