Kraków - jakie wydarzenia kulturalne odbędą się w mieście?
Podróże Agnieszka Maślona - 18-10-2021

Kraków - jakie wydarzenia kulturalne odbędą się w mieście?

Kraków wita turystów nie tylko pięknymi widokami i ciekawymi zabytkami, ale również wieloma wydarzeniami kulturalnymi. Z pewnością zapadają one w wyjątkowy sposób w pamięć, tak naprawdę dla każdego znajdzie się coś ciekawego. Godna uwagi jest na przykład wystawa Krzysztofa Skórczewskiego – polskiego twórcy specjalizującego się w technice miedziorytu. Połączenie rylca i miedzianej płyty tworzy wyjątkową technikę graficzną, której wyraz jest mocny.

Kraków - jakie wydarzenia kulturalne odbędą się w mieście?

Kulturalny Kraków – przegląd najciekawszych wydarzeń

Jednym z wydarzeń, które cieszyły się dużą popularnością była wystawa „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021 – 1961 – 1921”. Z okazji jej zakończenia odbędzie się finisaż, niezwykłej uroczystości przyświeca hasło „Pożegnajmy arrasy”, zaplanowano ją na tydzień od 18 do 24 października. Odbywających się spotkań nie powinno się pominąć, dla zwiedzających zaplanowano wiele przywilejów, między innymi wydłużone godziny otwarcia. Ponadto istnieje możliwość zakupu ulgowych biletów, będzie miał miejsce również multimedialny pokaz na dziedzińcu arkadowym. Pokaz arrasów Zygmunta Augusta może się już nigdy więcej nie powtórzyć, dlatego tym bardziej powinno się skorzystać z tej wyjątkowej okazji. W okresie od 2 października aż do 5 grudnia będą miały miejsce zajęcia Uniwersytetu Patrzenia Teatrem, lokalizacją jest Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii w Krakowie. Za formę spotkań odpowiadają tak naprawdę słuchacze, którzy sami wybierają otwartą formułę. Jest to możliwe dzięki ścisłej współpracy ludzi teatru, pisarzy, artystów wielu dziedzin, pasjonatów historii. Osoby chętne mogą otrzymać możliwość spotkań między innymi z Jerzym Trelą, Janem Peszkiem, Katarzyną Kalwat, czy Danutą Stenką. Motywem przewodnim będzie wstyd – uczucie, którego tak naprawdę każdy kiedyś doświadczył. Rozważa się przy tym różne płaszczyzny takiego samopoczucia. Zakres wydarzenia znajduje się na stronie karnet.krakowculture.pl, do którego dostęp ma każdy.

Jakie wydarzenia kulturalne zaplanowano w Krakowie?

Tegoroczny Festiwal Conrada odbędzie się pod hasłem „Natura przyszłości”, pierwszymi gośćmi będą Valeria Luiselli oraz George Saunders. Wydarzenie, za którego organizację odpowiadają Miasto Kraków i Fundacja Tygodnika Powszechnego, odbędzie się od 18 do 24 października. Zwieńczeniem uroczystości będzie wręczenie Nagrody Conrada, tak naprawdę każdy, kto ma stały dostęp do smartfona może uczestniczyć w wydarzeniu – wirtualnie. Wszystko to ze względu na sytuację pandemiczną i wszelkie niezbędne obostrzenia. Uwagę zwróci również wystawa Roberta Kuśmirowskiego pod tytułem „Wpół do jutra”. Głównym punktem odniesienia jest twórczość Tadeusza Kantora, który uczula przykrą tendencję rozpadu uniwersalnej wizji kultury. Tegorocznej jesieni nie może zabraknąć wydarzenia podkreślającego ogromne znaczenie kameralnej muzyki klasycznej. Chodzi o Krakowską Jesień Muzyczną, dzięki której możliwe staje się łączenie utworów pochodzących z zakresu muzyki współczesnej i dawnej. Wydarzenie - przypada na daty od 18 do 20 października w Filharmonii Krakowskiej. Obecność entuzjastów muzyki klasycznej jest niemal obowiązkowa.