Udając się na wycieczkę do innego kraju możemy skorzystać z możliwości wypożyczenia auta za granicą. Jest to opcja przydatna szczególnie wtedy, gdy zamierzamy zwiedzać określony region większą grupą, bowiem w takiej sytuacji koszy związane z wynajmem rozkładają się na kilka osób.
W jaki sposób możemy wypożyczyć samochód za granicą?
Samochód, z którego będziemy korzystali za granicą możemy wypożyczyć na dwa sposoby – stacjonarnie lub za pomocą Internetu. Wynajęcie auta przez Internet to przede wszystkim duża oszczędność czasu już po przybyciu do miejsca docelowego, ponieważ wiele niezbędnych formalności jesteśmy w stanie załatwić wcześniej. W taki sposób łatwo i szybko możemy porównać i przeanalizować wiele ofert oraz sprawdzić opinie o danej firmie zajmującej się wynajmem aut. Wypożyczenie samochodu przez Internet często również wiąże się z niższymi cenami. Niektóre osoby wolą jednak zdecydować się na wypożyczenie samochodu na miejscu, ponieważ wówczas mogą na żywo sprawdzić stan floty oferowanej przez daną firmę oraz osobiście dopytać o wszystkie interesujące szczegóły.
Co warto wiedzieć o wynajmie samochodu za granicą?
Wypożyczając samochód za granicą warto zwrócić uwagę na to, co wchodzi w skład ubezpieczenia. Na ogół za granicą ubezpieczenie AC obejmuje tak zwany wkład własny, czyli kwotę, jaką musimy zapłacić w przypadku spowodowania wypadku, uszkodzenia auta lub jego kradzieży. Dlatego warto skorzystać z opcji „doubezpieczenia”, dzięki której w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów wszystkie koszty poniesie ubezpieczyciel. Pamiętajmy również o tym, że wiele wypożyczalni wymaga od swoich klientów wpłacenia kaucji zazwyczaj w kwocie od 100 do 500 euro. Kaucja wpłacana jest na wypadek pokrycia drobnych szkód związanych chociażby z zanieczyszczeniem tapicerki oraz na wypadek zwrotu samochodu w terminie późniejszym niż ten podany w umowie.
Przed odbiorem samochodu z wypożyczalni należy sprawdzić przyznany limit kilometrów, ilość paliwa w baku oraz ogólny stan auta. Jeżeli planujemy przekraczać granice warto także sprawdzić czy umowa najmu określa specjalne warunki odnośnie tego rodzaju sytuacji.