Jak przygotować się do pierwszego lotu samolotem?
Podróże Agnieszka Kuriota - 08-10-2020

Jak przygotować się do pierwszego lotu samolotem?

Jeśli wykupiliśmy sobie wymarzone wakacje, ale jeszcze nigdy dotąd nie mieliśmy okazji lecieć samolotem warto wiedzieć jak postępować na lotnisku, jak przygotować się do wylotu, ile wcześniej przybyć na miejsce? Oto kilka praktycznych porad związanych z lataniem.

Własne pożywienie

Trzeba zdać sobie sprawę, że ceny na lotniskowych kawiarniach i restauracjach są ogromne i czasami mogą nas bardzo zaskoczyć. Jest to niestety reguła na wszystkich lotniskach na całym świecie. Lepiej zaopatrzyć się we własne jedzenie. Trzeba go jedynie spożyć jeszcze przed wylotem, przed przejściem przez kontrolę bagażu, ponieważ nie w każdym samolocie można mieć w bagażu podręcznym własne pokarmy. Po wejściu w strefę wolnocłową ceny również nie będą zbyt korzystne. Tylko w tej strefie można zakupić własną wodę i wnieść ją na pokład samolotu.

Odprawa

Po wejściu na lotnisko należy na tablicy odlotów sprawdzić gdzie ulokowany jest nasz lot oraz jakie stanowiska zostały przeznaczone do jego odprawy. Trzeba odnaleźć właściwe stanowisko i czekać w kolejce. Stojąc w oczekiwaniu na własną kolej warto przygotować paszport oraz dokumenty jakie konieczne są do odprawy. Gdy podróżujemy z kimś warto stanąć w kolejce wspólnie i zaznaczyć o chęci posiadania miejsc obok siebie. Podczas odprawy będziemy musieli umieści walizki na taśmie, a następnie zostaną one zważone i właściwie oznakowane. Po opuszczeniu odprawy otrzymamy kartę pokładową oraz kwitek nadania bagażu, jest on niezwykle ważny w momencie zgubienia bagażu. Na lotnisko najlepiej przybyć dwie godziny przed przylotem.

Jak przygotować się do pierwszego lotu samolotem?

Miejsce w samolocie

Nie wszyscy są świadomi tego, że przy odprawie można zaznaczyć własne preferencje odnośnie miejsca w samolocie. Najbardziej pożądane miejsca to te przy oknie, a najmniej, te znajdujące się na środku. Osoby, które często muszą rozprostowywać nogi powinny wybrać miejsce przy przejściu. Osoby bardzo wysokie powinny poprosić o miejsce  w pierwszym rzędzie samolotu albo przy wyjściu awaryjnym, gdzie śmiało można wyciągnąć kończyny.

Kontrola bezpieczeństwa

Tutaj kontroli poddawany jest bagaż podręczny. Przed bramką należy zdjąć wszelkie paski od spodni, odzież z metalowymi elementami, zegarek, wszelkie elektroniczne sprzęty, które należy umieścić na tacy wraz z dokumentami i biletem. Wszelki płyny muszą być przewożone w przeźroczystej saszetce.