Procedura: Jak zostać myśliwym?
Porady Marta Nowak - 17-07-2020

Procedura: Jak zostać myśliwym?

Myślistwo jest dedykowane osobom, które uwielbiają wielogodzinny kontakt z naturą. Warto wiedzieć jakie kroki podjąć, by móc stać się stuprocentowym myśliwym. Jakie konkretne działania poczynić, by stać się członkiem związku łowieckiego? Wszelkie przedmioty, niezbędne w życiu każdego myśliwego, dostępne są w takim miejscu jak sklep myśliwski online lub w tradycyjnych sklepach.

Formalne postępowanie

Otrzymanie tytułu myśliwskiego nie jest takie proste. Wymaga wiele trudu i spełnienia różnych formalności. To, co najważniejsze to nabycie odpowiednich umiejętności i wiedzy. Na początku należy wybrać określone koło łowieckie i w nim złożyć wniosek o chęć odbycia stażu. Trwa on 12 miesięcy. Po pomyślnym zakończeniu stażu należy wziąć udział w szkoleniu, które jest przeprowadzane przez Polski Związek Łowiecki. Po tym etapie następuje egzamin, który sprawdza wiedzę teoretyczną, praktyczną i umiejętności strzelecki. Po zdanym egzaminie, kandydat jest zobowiązany do złożenia deklaracji członkowskiej do PZŁ i opłacić wpisową należność. Posiadanie legitymacji członka PZŁ oraz zaświadczenia o zdanym egzaminie umożliwia ubieganie się o pozwolenie na broń tylko i wyłącznie w celach myśliwskich. Taki wniosek musi zostać złożony do Komendy Wojewódzkiej Policji.

Procedura: Jak zostać myśliwym?

Jakie wyposażenie powinien posiadać myśliwy? – sklep myśliwski online

Gdy po ponad rocznych zmaganiach udało się uzyskać legitymację myśliwską warto poświęcić czas na skompletowanie wyprawki. Może być to dokonane w takim miejscu jak sklep myśliwski online lub w stacjonarnym sklepie z tej branży.

Każdy myśliwy powinien wyposażyć się w profesjonalne ubranie myśliwskie. Ten kto myśli, że zwykła odzież trekkingowa wystarczy jest w błędzie. Właściwy ubiór myśliwego jest podstawą udanego polowania. Kupując je należy zwrócić uwagę na dwa aspekty. Po pierwsze, muszą być zupełnie bezpieczne, a po drugie wygodne w noszeniu. Zważać trzeba również na dostosowanie tej odzieży do różnych warunków pogodowych oraz ich kolor powinien być dostosowany do zaplanowanych polowań.

Kolejna kwestia dotyczy broni. Musi być komfortowa dla myśliwego i bezpieczna. Z reguły jest to specjalistyczna broń myśliwska, którą pomagają wybrać doświadczeni myśliwi. Ważne są także różne akcesoria łowieckie. Współcześnie nie ma problemu z ich dostępnością. Mowa tutaj o specjalnych plecakach, pokrowcach na broń, pasach do broni, torbach i krzesłach. Niezbędna okazuje się również lornetka lub luneta, która zadba o idealną widoczność.  

Jak wyglądają polowania w naszym kraju?

Osoby, które interesują się tematyką myśliwską powinny zapoznać się z doświadczonymi myśliwymi, którzy będą doskonałym źródłem wiedzy z pierwszej ręki, jak i wpłyną na świadomość, że bez odpowiedniego przygotowania aktywność ta nie może być wykonywana. Ci, którzy utożsamiają myślistwo z zabijaniem dla sportu z pewnością nie są dobrymi kandydatami do tego, by uprawiać to hobby. Warto dodać, że jest to dość droga pasja, ponieważ samo wyposażenie kosztuje bardzo dużo, jednak nie należy na nim oszczędzać.