Prawidłowa higiena, czyli jak dbać o zdrowie okolic intymnych?
Zdrowie Agnieszka Maślona - 25-12-2021

Prawidłowa higiena, czyli jak dbać o zdrowie okolic intymnych?

Każda kobieta wie, jak istotną rolę w codziennym życiu odgrywa higiena intymna. Umiejętne dbanie o nią pozwala ograniczyć ryzyko rozwoju infekcji intymnych oraz czuć się zawsze świeżo i dobrze. Mimo tego, że wydaje się to bardzo prosta czynność, wiele kobiet wykonuje ją w nieprawidłowy sposób lub sięga po nieodpowiednie kosmetyki, które zamiast pomagać, szkodzą. Jakie są najważniejsze zasady dbania o zdrowie okolic intymnych?

Jak dbać o higienę intymną każdego dnia?

Kluczową kwestią dla utrzymania w dobrym zdrowiu okolic intymnych, jest dążenie do zachowania równowagi fizjologicznej mikrobioty pochwy. Niestety, wiele czynników może zaburzać naturalną równowagę okolic intymnych i tym samym przyczyniać się do rozwoju infekcji intymnych o różnym podłożu. Najlepszym sposobem, aby im zapobiec jest prawidłowa profilaktyka.

Zbytnia dbałość o czystość przejawiająca są kilkukrotnym w ciągu dnia podmywaniem się, używanie zbyt agresywnych, niedostosowanych do pielęgnacji okolic intymnych kosmetyków, stosowanie popularnych wkładek, nieprawidłowa dieta, stres oraz noszenie bielizny wykonanej z syntetycznych materiałów to tylko niektóre z nich. Pierwszą rzeczą, jaką warto zrobić, jest wyeliminowanie niekorzystnych czynników oraz wdrożenie zasad prawidłowej higieny.

Prawidłowa higiena, czyli jak dbać o zdrowie okolic intymnych?

Zasady prawidłowej higieny okolic intymnych

Okolice intymne należy myć raz lub dwa razy dziennie, w zależności od potrzeb. Najlepiej robić to przy użyciu delikatnego płynu do higieny intymnej, za pomocą własnych dłoni. Należy używać ręczników przeznaczonych tylko do okolic intymnych i codziennie wymieniać je na czyste. Na co dzień warto zrezygnować z noszenia wkładek higienicznych, które bardziej szkodzą niż przynoszą korzyści. Do mycia okolic intymnych nie należy używać perfumowanych żeli pod prysznic, które mogą wysuszać błonę śluzową oraz zaburzać równowagę mikrobiologiczną pochwy.

Bieliznę należy wymieniać na czystą dwa razy dziennie. Najlepszym wyborem są bawełniane figi, należy natomiast wystrzegać się bielizny syntetycznej, pod którą nasza skóra nie oddycha. Stringi i inną bardzo wyciętą bieliznę należy zakładać jedynie okazjonalnie pamiętając, że mimo tego, że wygląda ona atrakcyjnie, jej noszenie zdecydowanie nie sprzyja zdrowiu okolic intymnych.