Problemy ze ścięgnem – jak im zaradzić?
Zdrowie Monika Majewska - 14-07-2020

Problemy ze ścięgnem – jak im zaradzić?

Gdy nastąpi zerwanie ścięgna to zwykle mamy do czynienia z urazem kończyn dolnych. Najczęściej problem ten dotyczy ścięgna Achillesa. Warto poznać czym jest zerwanie ścięgna, jakie są jego przyczyny oraz objawy oraz co najważniejsze, jak leczyć tego typu dolegliwość.

Zerwanie ścięgna – czym jest?

To zupełne załamanie ciągłości włókien ścięgnistych, które łączą mięsień z kością. Jak już wspomniano najczęściej występującą dolegliwością tego typu jest zerwanie ścięgna Achillesa albo zerwanie ścięgna w kolanie. Nieco rzadziej choroba może być powiązana z zerwaniem ścięgien palca.

Jakie są główne przyczyny choroby?

Zwykle taką podstawową przyczyną jest zbyt duża siła, która oddziałuje na tę część ciała. Uraz ten może być spowodowany poprzez uraz pośredni lub bezpośredni. Następuje to w sytuacji zbyt gwałtownego skurczu ścięgna, czyli np. w trakcie skoku lub prędkiego startu do biegu. Dzieje się tak, gdy do aktywności ruchowej podchodzi się bez odpowiedniego rozgrzania organizmu i właściwego przygotowania. Problem ten częściej dotyczy mężczyzn po 40 roku życia, gdyż w tym okresie życia następuje osłabienie unaczynienia ścięgien i pojawić się mogą różne zmiany zwyrodnieniowe.

Do urazu bezpośredniego dochodzi w momencie przypadkowego uderzenia w napięte ścięgno, np. podczas kopnięcia. Zerwanie ścięgna może również nastąpić w sytuacji wystąpienia zmian chorobowych takich jak np. zapalenia ścięgna.

Problemy ze ścięgnem – jak im zaradzić?

Objawy

Zerwanie ścięgna charakteryzuje się specyficznymi objawami takimi jak trzask lub chrupnięcie, które zwiastuje zerwanie ścięgna. Może to być także nagły i siny ból, który odczuwa się głównie w trakcie poruszania się. Bywa, że i podczas relaksu ten ból się pojawia. W tej dolegliwości może pojawić się obrzęk zmienionego zapalnie ścięgna z wylewami w postaci krwi. Ponadto, pojawia się wyczuwalna przerwa w okolicy ścięgna oraz następuje zupełny brak możliwości poruszania tego obszaru.

Leczenie

Wymaga nagłego kontaktu z lekarzem, który wykonuje badanie USG oraz rentgen. Jeśli dojdzie do całkowitego zerwania podejmuje się decyzję o przystąpieniu do zabiegu chirurgicznego. Po zabiegu noga zostaje włożona do gipsu, a po okresie 6  tygodni rozpoczyna się rehabilitacja.