Soczewki kontaktowe – rozwiązanie idealne dla każdego?
Zdrowie Aneta Jamroży - 22-05-2020

Soczewki kontaktowe – rozwiązanie idealne dla każdego?

Soczewki kontaktowe są znacznie wygodniejsze, bardziej dyskretne oraz skuteczniejsze w korekcji wzroku od klasycznych okularów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób ze stwierdzoną wadą wzroku poważnie rozważa ich zakup. Szkła kontaktowe są niewątpliwie doskonałą alternatywą dla klasycznych okularów, jednak nie należy nigdy samodzielnie decydować o ich stosowaniu. Kto może skorzystać z wygody oferowanej przez nowoczesne soczewki kontaktowe?

Klasyczne okulary czy nowoczesne soczewki kontaktowe?

Jeszcze kilkanaście lat temu okulary były wstydliwym i kłopotliwym dodatkiem, który najchętniej schowalibyśmy w kieszeni. Zmiana panującej mody oraz sposobu postrzegania okularów nie rozwiązało jednak większości praktycznych problemów związanych z ich użytkowaniem – klasyczne szkła są bowiem niewygodne, parują, nie nadają się do uprawiania sportu oraz niekoniecznie dodają urody każdemu użytkownikowi. Takich problemów nie ma natomiast w przypadku szkieł kontaktowych, które są niewyczuwalne podczas noszenia, dyskretne, nie zmieniają wyglądu oraz mogą być bezpiecznie użytkowane podczas aktywności sportowych.

Soczewki kontaktowe nie są jednak rozwiązaniem, z którego zalet skorzysta każdy posiadacz wady wzroku. Zanim zdecydujemy się na ich zakup, warto dowiedzieć się, czy konkretna wada może zostać skorygowana za pomocą soczewek oraz dobrać ich odpowiedni rodzaj. W tym wszystkim pomoże wizyta u okulisty, który zbada nasze oczy oraz zaproponuje rozwiązanie idealnie dopasowane do ich potrzeb i stanu zdrowia. Decydując się na noszenie soczewek należy także liczyć się z koniecznością ich czyszczenia, co dotyczy akcesoriów wielorazowych. Szkła przeznaczone do noszenia w dzień, do których należą soczewki kontaktowe soflens 59, należy dokładnie czyścić i dezynfekować co wieczór oraz przechowywać w odpowiednim preparacie. Wymaga to nieco samodyscypliny i systematyczności, ale jest zdecydowanie warte wysiłku.

Soczewki kontaktowe – rozwiązanie idealne dla każdego?

Jakie soczewki kontaktowe wybrać na start?

Decyzję o możliwości przejścia na soczewki kontaktowe oraz doborze konkretnych parametrów szkieł podejmuje lekarz. Użytkownik szkieł może jednak zdecydować, którą markę wybierze oraz czy będą to soczewki jednorazowe czy miesięczne. W sprzedaży dostępne są także rozwiązania całodobowe, których można nie wyjmować przez okrągły miesiąc. Ze względu na wyższe ryzyko problemów, ich wyboru nie poleca się jednak osobom początkującym, które dopiero zaczynają swoją przygodę z soczewkami.

Wybierając konkretne soczewki kontaktowe warto w pierwszej kolejności sięgnąć po markowe rozwiązania, które posiadają potwierdzoną wysoką jakość oraz walory użytkowe. Doskonałym ich przykładem są wspomniane wyżej hydrożelowe soczewki kontaktowe soflens 59 marki Bausch&Lomb, które na tle innych akcesoriów wyróżniają się wysokim, bo wynoszącym aż 59% stopniem nawodnienia i są przeznaczone do użytkowania w trybie dziennym, przez 30 dni. Zakłada się je więc rano, nosi się przez cały dzień, a wieczorem zdejmuje i czyści za pomocą specjalnego preparatu. Następnie należy umieścić soczewki kontaktowe soflens 59 w pojemniczku wypełnionym płynem i pozostawić na całą noc. Rano szkła będą gotowe do ponownego założenia.