Kiedy myślimy o codziennych czynnościach higienicznych, jedną z pierwszych czynności, które przychodzą nam do głowy, jest mycie zębów.. Czy jednak samo mycie zębów wystarczy, żeby prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej? Okazuje się, że niekoniecznie. Aby zapobiegać różnym nieprzyjemnym schorzeniom jamy ustnej, pamiętajmy również o dziąsłach.
Jakie są przyczyny chorób dziąseł?
Problemy stomatologiczne zazwyczaj kojarzą nam się z próchnicą lub ewentualnie nadmiernym osadzaniem się kamienia na zębach. Okazuje się jednak, że stany zapalne dziąseł oraz choroby przyzębia również są bardzo wysoko na liście problemów stomatologicznych, z którymi zmagają się pacjenci. Dolegliwości bólowe także w tym przypadku są bardzo uciążliwe. Poza tym warto pamiętać, że każdy stan zapalny jest groźny dla człowieka.
Do najczęstszych przyczyn schorzeń dziąseł należą: zaniedbania higieniczne, palenie papierosów i niedobory witaminy C oraz witamin z grupy B. Dodatkowo, rzadszymi powodami rozwijania się stanów zapalnych mogą być również: wada zgryzu, uszkodzenie mechaniczne dziąsła, czy też infekcje ogólnoustrojowe.
Najpowszechniejsze choroby dziąseł i okolic
Agresywne zapalenie dziąseł, które poznamy po częstych okresach regresji i zaostrzeń, to jedno z najpoważniejszych schorzeń tej części jamy ustnej. Choroba w szybkim tempie może prowadzić do utraty zębów, dlatego zdecydowanie nie wolno jej lekceważyć! Kolejną częstą przypadłością są stany zapalne związane z płytką nazębną. Jeżeli nie będziemy regularnie usuwać osadu (będącego siedliskiem bakterii), gromadzącego się przy szyjkach zębowych, to najprawdopodobniej rozwinie się stan zapalny.
Dodatkowo, u osób w wieku starszym może wystąpić paradontoza, czyli przewlekłe zapalenie przyzębia. Jest to infekcja jamy ustnej, która uszkadza struktury otaczające zdrowy ząb. Kiedy zabraknie odpowiedniej ochrony, szkliwo będzie dużo bardziej podatne na uszkodzenia. Widać zatem wyraźnie, że schorzenia dziąseł oraz innych części jamy ustnej pośrednio mogą prowadzić również do choroby całego zęba lub nawet kilku zębów. Dlatego też nawet pozornie niegroźnych schorzeń nie można lekceważyć.
Co powinno nas zaniepokoić?
Zaczerwienienie dziąseł, samoistne krwawienia, krwawienia przy szczotkowaniu zębów, nieprzyjemny zapach z ust, bolesności przy spożywaniu pokarmu oraz zaburzenia w odczuwaniu smaków, to sygnały, których nie wolno lekceważyć. Jeżeli je u siebie zauważysz, koniecznie udaj się do stomatologa.
Rozpoczynając proces leczenia we wczesnej fazie choroby, najprawdopodobniej wystarczy przeprowadzić odpowiednie zabiegi higienizacyjne, a następnie bardzo dokładnie dbać o higienę jamy ustnej. Do częstych zabiegów, wykonywanych zarówno jako zabiegi lecznicze, jak i prewencyjne, należy usuwanie złogów nad- i poddziąsłowych. Dzięki temu zabiegowi usuwamy bakterie, które przyczyniają się do rozwoju stanów zapalnych dziąseł. Jeżeli zignorujemy stan zapalny dziąseł, narazimy się na na rozwój chorób przyzębia, a w skrajnych przypadkach nawet na utratę zębów. W takiej sytuacji konieczne może się okazać np. leczenie recesji dziąsłowych lub przeszczepienie błony śluzowej.
Partnerem artykuł€ jest klinika Indexmedica - https://www.indexmedica.com.pl/zakres-uslug/choroby-dziasel/