Czas wylęgania się COVID-19
Zdrowie Marta Pawlak - 27-08-2020

Czas wylęgania się COVID-19

Jak potwierdzają specjaliści w walce z koronawirusem niezawodna jest woda i mydło. Zakażenie wirusem odbywa się drogą kropelkową. Czas w jakim utrzymuje się on na powierzchni to nawet 72 godziny, co pokazuje, że zarazić się nim jest niezwykle łatwo. Warto posiąść wiedzę na temat wylęgania się SARS-COV2.

Jak można się zarazić koronawirusem?

Zakażenie odbywa się drogą kropelkową od osoby zainfekowanej, która kicha lub kaszle. Stąd tak często wspomina się o konieczności zachowania dystansu. Osoby, które kaszlą lub kichają powinny to robić w łokieć. W przestrzeni wirus może się utrzymywać nawet do 3 godzin, a na różnych powierzchniach nawet do 72 godzin. Stąd zasadna jest profilaktyka częstego mycia dłoni i dezynfekowania powierzchni, które są dotykane codzienne przez dużą ilość osób. Drobnoustroje tego wirusa mogą znajdować się na pieniądzach, klawiaturze komputera, telefonach komórkowych, testerach kosmetyków w drogeriach, ladzie sklepowej, stolikach restauracyjnych czy klamkach. Częstsze czyszczenie tych powierzchni jest konieczne. Zaopatrzenie sklepów, restauracji i innych miejsc publicznych jest więc niezbędne, a nawet konieczne.

Czas wylęgania się COVID-19

Czas trwania inkubacji koronawirusa

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia proces inkubacji trwa od 1-14 dni. Dane statystyczne podają, że najczęściej jest to okres 5 dni. Wylęganie wirusa trwa od momentu zarażenia się do pojawienia się pierwszych objawów COVID-19. U większości osób zarażonych objawy jednak nie występują, często chorują bezobjawowo, zarażając innych po okresie inkubacji.

Świadomość tych zależności ma wpływ na czas trwania kwarantanny. Ustalenie tego okresu pozwoliło na ustalenie optymalnej długości czasu trwania kwarantanny. Obecnie wynosi ona 14 dni. Jeśli przez ten okres objawy się nie pojawią, a wynik testu jest ujemny to osoba ta uznawana jest za wolną od wirusa. Kwarantannę powinny podjąć wszystkie osoby, które miały kontakt z osobą chorą. Podczas jej trwania muszą bacznie obserwować czy objawy takie jak np. gorączka, osłabienie, bóle mięśni, duszności czy kaszel występują.