Depresja - co warto o niej wiedzieć.
Zdrowie Lara Mazur - 21-09-2020

Depresja - co warto o niej wiedzieć.

W dzisiejszych czasach depresja dotyka coraz to więcej osób. Niestety jest to wyjątkowa niebezpieczna choroba, przede wszystkim, dlatego, że duża część chorych nie podejmuje leczenia, a należy przy tym podkreślić, że nieleczona depresja jest częstą przyczyną samobójstw. Dlatego naprawdę warto poznać jej objawy i nie bagatelizować ich.

Objawy depresji.

W psychiatrii depresje definiuje się, jako szczególny rodzaj zaburzeń emocji i nastroju. Objawy depresji mogą różnić się u każdego pacjenta, ale do tych najczęściej spotykanych możemy zaliczyć miedzy innymi: utratę radości życia, obniżoną samoocenę, myśli samobójcze oraz brak energii. W przypadku tej choroby często dochodzi również do różnego rodzaju zaburzeń. Są to zaburzenia: koncentracji, miesiączkowania, snu, apetytu, masy ciała, a także zaburzenia aktywności.

Przyczyny depresji.

Wyróżniamy wiele rodzajów depresji. Mogą mieć one uwarunkowania zarówno biologiczne, jak i psychologiczne. Depresja może mieć podłoże genetyczne, mimo iż czynniki genetyczne nie są odpowiedzialne za rozwój tej choroby to jednak członkowie rodzin, w których pojawił się ten problem mogą wykazywać predyspozycje do łatwiejszego popadania w depresję. Choroba ta może rozwinąć się także na skutek jakiegoś silnie stresującego wydarzenia np. śmierci bliskiej osoby. Zdarza się również, że zaburzenia depresyjne występują równocześnie z chorobami neurologicznymi lub są wynikiem działania niektórych leków. Depresja może pojawić się również w związku z zaburzeniami hormonalnymi.

Depresja - co warto o niej wiedzieć.

Leczenie depresji.

Jeżeli podejrzewamy u siebie depresje najlepszym rozwiązaniem jest bez wątpienia wizyta u specjalisty. Do leczenia depresji najczęściej stosuje się leki przeciwdepresyjne. Należy pamiętać o tym, że każda osoba wymaga indywidualnie dobranej terapii. Bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza i systematyczne przyjmowanie leków. Osoby, które podejrzewają depresję u siebie lub osób bliskich mogą także skorzystać z Antydepresyjnego Telefonu Forum Przeciw Depresji lub odwiedzić stacjonarny punkt wsparcia znajdujący się w najbliższej okolicy.