Jak chronić kłódkę przed przymarznięciem?
Porady Monika Miller - 03-04-2021

Jak chronić kłódkę przed przymarznięciem?

Wszystkie kłódki, zwłaszcza modele szyfrowe, wykorzystują złożone mechanizmy z prętami, kołkami i sprężynami. Wspomniane akcesoria mają tendencje do kurczenia i rozszerzania wraz ze zmianą temperatury, a co gorsza, mogą się zablokować, jeśli dostanie się do nich, choć odrobina wody i zamarznie. Sprawdź, jak sobie poradzić w takiej sytuacji!

Jak chronić kłódkę przed przymarznięciem?

Odporna blokada

Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji, poszukaj kłódki bardziej odpornej na zamarzanie. Modele z górnej półki wyposażone są w system blokowania z łożyskiem kulkowym zamiast prętów zabezpieczonych sprężyną. Proponowane akcesoria zawierają mniej ruchomych części, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko, że zamarzną. Z drugiej strony kłódki szyfrowe są mniej odporne na niskie temperatury. 

Jeśli chcesz zamontować kłódkę na zewnątrz, poszukaj modelu z plastikową osłoną, dzięki czemu zabezpieczysz ją przed deszczem. Nie musisz się martwić, że dostanie do niej woda i wyrządzi szkodę. 

Jak chronić kłódkę przed przymarznięciem?

Użyj skarpetki lub woreczka na okulary

Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć kłódkę przed deszczem lub śniegiem? Włóż ją do skarpetki lub woreczka na okulary. Upewnij się, że wspomniane akcesoria nie wchłaniają dużo wody. Poszukaj takich, które mają sznureczek, dzięki czemu możesz je łatwiej ściągnąć. Pamiętaj, by używać ich za każdym razem, gdy zamkniesz kłódkę. Eleganckie i solidne modele znajdziesz na  https://www.klamki-drzwiowe.pl/oferta/kategoria/130/klodki.html. Wspomniana metoda zapobiega tworzeniu się skroplin na kłódkach, a następnie spłynięciu do mechanizmu. 

Nasmaruj kłódkę

Zazwyczaj kłódki zamarzają, gdy dostanie się do nich skroplina, woda lub rosa. Aby tego uniknąć, możesz nałożyć smar lub wazelinę wokół podstawy pałąka. Dzięki temu masz pewność, że woda nie będzie kapała do kłódki. Wspomniany produkt umieść też na wpuście, zwłaszcza jeśli kłódka nie jest skierowana w dół. Pamiętaj, by wcześniej dokładnie ją przetrzeć. W przeciwnym razie utkwi w niej woda i osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego.

Jak poradzić sobie z zamarzniętą kłódką?

Zastanawiasz się, jak otworzyć zamarzniętą kłódką? Z pomocą przychodzi tradycyjny odmrażacz do zamków. Wspomniana metoda jest skuteczna, ale czasochłonna. Nałóż płyn na kłódkę, a następnie potrząśnij nią i stuknij. W ten sposób możesz odblokować mechanizm. 

Jeśli nie masz wspomnianego środka pod ręką, spróbuj zanurzyć kłódkę w ciepłej wodzie.  W najgorszym wypadku możesz położyć na nią szmatkę lub chusteczkę i przytrzymać, aż się rozmrozi. Odmarznięcie zajmuje zwykle 5-15 minut, w zależności od ilości wody. 

Jak zadbać o kłódkę?

Z biegiem czasu kurz, cząsteczki i chemikalia unoszące się w powietrzu osadzają się na kłódce. Mogą wówczas powodować tarcie w precyzyjnych elementach zamka i klucza, a w konsekwencji utrudniać ich działanie. Pamiętaj, aby regularnie czyścić i smarować kłódkę, najlepiej co 3-6 miesięcy. Dzięki temu masz pewność, że będzie działała jak nowa. Dodatkowo zminimalizujesz zamarzanie w chłodniejszych miesiącach. Aby wyczyścić zamek, użyj sprężonego powietrza. W ten sposób wydmuchasz cały kurz z otworów pałąka i rowka na wpust. Nasmaruj zarówno wpust, jak i szeklę. Wystarczy bardzo lekkie psiknięcie lub kilka kropel, w zależności od produktu.