Sok z owoców czarnego bzu - co warto o nim wiedzieć?
Porady Jan Kuciński - 20-08-2020

Sok z owoców czarnego bzu - co warto o nim wiedzieć?

Czarny bez przez niektóre osoby nazywany dzikim bzem to roślina, która posiada wiele leczniczych właściwości. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza owoce czarnego bzu, które posiadają mnóstwo wartościowych składników odżywczych. Owoce dzikiego bzu to bardzo dobre źródło: garbników, witaminy C, prowitaminy A, a także żelaza i potasu. W świeżych owocach czarnego bzu występują trujące dla ludzkiego organizmu glikozydy cyjanogenne, dlatego nigdy nie należy spożywać ich na surowo. Warto natomiast sięgać po sok z czarnego bzu, ponieważ pomaga on przy wielu dolegliwościach.

Sok z owoców czarnego bzu – kiedy stosować?

Wiele osób chętnie sięga po sok z owoców czarnego, bzu ponieważ jest to bardzo skuteczny sposób na wzmocnienie układu immunologicznego. To naturalny lek, który nie tylko wzmacnia odporność, ale także pomaga na objawy przeziębienia, ponieważ ma działanie napotne i wykrztuśne. Można stosować go także w przypadku problemów z nerkami lub układem moczowym. Syrop z owoców czarnego bzu sprawdzi się przy bólach reumatycznych i migrenowych, a także bólach miesiączkowych. Warto również dodać, że taki sok wspomaga procesy trawienne oraz leczenie zaburzeń poziomu glukozy we krwi.

Sok z owoców czarnego bzu - co warto o nim wiedzieć?

Sok z owoców czarnego bzu – prosty przepis.

Podczas przygotowania syropu musimy mieć na uwadze to, że surowe owoce czarnego bzu są trujące, dlatego bezwzględnie należy poddać je obróbce termicznej. Owoce dzikiego bzu możemy zbierać w sierpniu i wrześniu, dlatego koniec wakacji to idealny moment na to, aby pomyśleć o przygotowaniu tego jakże skutecznego syropu. Aby przygotować sok z czarnego bzu potrzebne będą nam zaledwie trzy składniki, a mianowicie: woda, cukier i oczywiście owoce czarnego bzu. Kilogram dojrzałych owoców należy zalać litrem wody i następnie wymieszać z kilogramem cukru. Syrop musimy gotować przez około 2 godziny. Po ugotowaniu odcedzamy całość i po ponownym zagotowaniu utrzymujemy go na średnim ogniu jeszcze mniej więcej przez godzinę. Na koniec wystarczy przelać go do słoików, szczelnie zamknąć i pozostawić na kilka godzin, aby się zapasteryzował.