Rodzaje wkładów do zniczy i ich zalety
Porady Bartłomiej Juszczak - 31-10-2023

Rodzaje wkładów do zniczy i ich zalety

Aktualna oferta zniczy jest niezwykle obszerna – w sprzedaży dostępne są produkty wykonane ze szkła, ceramiki czy trwałych tworzyw sztucznych. Znicze z wymiennym wkładem należą do najbardziej praktycznych; wystarczy jedynie uzupełnić środek, by znicz mógł ponownie oświetlać płytę nagrobka. Jakie są rodzaje wkładów i na który się zdecydować?

Charakterystyka składu

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje wkładów: parafinowe oraz wkłady do zniczy z olejem. Pierwsze z nich – jak wskazuje sama nazwa – powstają z parafiny i charakteryzują się długim czasie palenia, nawet do kilkudziesięciu godzin. Uważa się je za uniwersalne i można je stosować o każdej porze roku. Z powodzeniem przetrwają silniejsze wiatry czy deszcz, jednak im cieplej na zewnątrz, tym czas palenia ulega nieco skróceniu.

Wkłady olejowe z kolei wykonane są z mieszanki parafiny oraz olejów, których konsystencja przypomina masło. To właśnie kombinacja tych półproduktów wpływa na długi czas spalania, który może wynosić nawet do kilku dni. To bardziej praktyczne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w sezonie jesienno-zimowym, kiedy w kalendarzu jest najwięcej świąt.

Rodzaje wkładów do zniczy i ich zalety

Wkłady solarne – ekologiczna forma zniczy

Coraz częściej w ofertach sklepów można znaleźć znicze solarne. To ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych wkładów do zniczy z olejem i parafinowych, które wyróżnia ponadprzeciętna trwałość. Wkłady solarne zasilane są energią słoneczną, dzięki czemu sprawdzają się głównie latem, ale nowoczesne modele gwarantują odpowiednie zasilanie nawet w pochmurne dni. Dlatego też szacuje się, że raz zakupiony znicz z takim wkładem zapewni światełko na najbliższe 2-3 lata.

Wkłady wciąż jednak ustępują miejsca klasycznym rozwiązaniom, do których są przywiązane osoby szczególnie ze starszych pokoleń. Przeszkodą jest również wysoka cena.

Wkłady do zniczy z olejem – zalety

Jedną z najważniejszych cech wkładów olejowych jest odporność na działanie niskich temperatur. Dodatek oleju (najczęściej palmowego) wpływa na równomierne wypalanie się knota niezależnie od temperatury powietrza. W przeciwieństwie do wkładów parafinowych te są w stanie przetrwać nawet w bardzo niskich temperaturach.

Kolejną przewagą, jaką mają wkłady olejowe, jest dłuższy czas palenia. Tak jak wspomniano wyżej, ten rodzaj wkładu może palić się nawet kilka dni, w zależności od deklaracji producenta. W związku z tym jest to bardzo często wybór osób, które odwiedzają groby swoich bliskich w okresie świątecznym i chcą pozostawić po sobie długotrwały ślad w postaci ciepłego płomienia.

Wkłady do zniczy z olejem częściej kupuje się jesienią, zimą oraz wczesną wiosną. Wysokie temperatury mają działanie niekorzystne – wosk może się topić, co utrudnia przechowywanie oraz transport.

Dekoracja pomników i nagrobków tych, którzy odeszli, jest wyrazem pamięci. Nie każdy jest w stanie dbać o nie przez cały rok, zwłaszcza gdy miejsce zamieszkania jest bardzo odległe. Powyższe informacje pozwolą dokonać odpowiedniego wyboru i kupić wkłady olejowe lub parafinowe stosownie do aktualnej pory roku.