Manualna terapia kręgosłupa - co to takiego?
Zdrowie Magdalena Hajkiewicz - 18-10-2021

Manualna terapia kręgosłupa - co to takiego?

Gabinet fizjoterapeuty to miejsce, które w dzisiejszych czasach odwiedza bardzo wiele osób. Z pomocy fizjoterapeuty korzystają pacjenci, którzy doświadczają różnego rodzaju problemów związanych z narządem ruchu. Fizjoterapeuta w celu przywrócenia maksymalnej sprawności danej osoby i poprawy jakości jej codziennego życia stosuje różnego rodzaju zabiegi. Jednym z najbardziej znanych zabiegów fizjoterapeutycznych jest terapia manualna kręgosłupa. Kiedy warto udać się na zabieg tego typu? W czym dokładnie może on nam pomóc? Z jakich metod leczenia korzysta się przy terapii manualnej kręgosłupa?

Terapia manualna kręgosłupa – co to za zabieg?

Terapia manualna kręgosłupa to znana i często stosowana metoda fizjoterapii. Dzięki niej fizjoterapeuta jest w stanie w bardzo skuteczny sposób pomóc nam przy różnego rodzaju dolegliwościach dotyczących kręgosłupa i układu ruchu. Warto również podkreślić, że techniki przeciwbólowe i stymulacyjne stosowane w terapii manualnej kręgosłupa pomagają także w przypadku niektórych problemów o podłożu neurologicznym takich jak chociażby migreny czy zaburzenia snu. Zabieg terapii manualnej kręgosłupa polega na właściwym uciskaniu odpowiednich punktów na ciele pacjenta. W ten sposób fizjoterapeuta jest w stanie dotrzeć do bolesnych miejsc i przywrócić ich równowagę. Należy podkreślić, że w tej metodzie odblokowywane są zarówno mięśnie, jak i stawy. W terapii manualnej kręgosłupa kluczową rolę pełnią takie elementy jak: odpowiedni dotyk oraz stosowanie różny technik ucisku i rozmaitych chwytów. Dlatego też można śmiało powiedzieć, że podczas tego zabiegu to właśnie dłonie fizjoterapeuty stanowią najważniejsze narzędzie pracy.

Manualna terapia kręgosłupa - co to takiego?

Co jeszcze dobrze jest wiedzieć na temat terapii manualnej kręgosłupa?

Niewątpliwą zaletą terapii manualnej jest jej duże bezpieczeństwo, jest to metoda nieinwazyjna. Co ważne osoby uprawnione do wykonywania tego typu metod leczenia posiadają solidną wiedzę medyczną. Techniki wykorzystywane w tej metodzie dobierane są do stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb pacjentów. Dlatego też w przypadku poszczególnych osób zabieg ten może wyglądać nieco inaczej. Podczas terapii manualnej kręgosłupa fizjoterapeuta może wykonać między innymi takie czynności jak: masaż funkcyjny, mobilizacja stawów, stretching, neuromobilizacja, masaż poprzeczny czy też masaż tkanek głębokich. Dla naszego kręgosłupa terapia manualna to naprawdę głęboki relaks. Warto, więc zdecydować się na nią w przypadku bóli, zwyrodnień i skrzywień w obrębie kręgosłupa. Mówiąc o tego rodzaju metodzie leczenia należy również podkreślić, że terapia manualna w odróżnieniu od farmakoterapii nie tylko niweluje ból na dany moment, ale także usuwa jego przyczyny. Warto także wiedzieć, że do terapii manualnej nie musimy przygotowywać się w żaden specjalny sposób, na wizytę do fizjoterapeuty wystarczy jedynie zabrać ze sobą aktualne wyniki badań. Więcej informacji na temat terapii manualnej kręgosłupa odnajdziemy pod adresem https://ortorehasport.com/metody-rehabilitacji/terapia-manualna/.

Partnerem materiału jest Ortorehasport.