W jaki sposób warto dbać o swoje zdrowie psychiczne?
Zdrowie PAP - 21-09-2020

W jaki sposób warto dbać o swoje zdrowie psychiczne?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest dbanie nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także o zdrowie psychiczne. Żyjemy w czasach, w których często jesteśmy narażeni na stres. Pamiętajmy o tym, że zbyt szybkie tempo życia, problemy zawodowe i osobiste mogą być przyczyną depresji, załamania nerwowego czy też zaburzeń lekowych. Warto, więc profilaktycznie zadbać o swoje dobre samopoczucie.

Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne?

Przede wszystkim warto żyć tu i teraz, nie zamartwiać się zbytnio przyszłością i rzeczami, na które nie mamy wpływu oraz nie rozpamiętywać zbyt często przeszłości. Ważne jest abyśmy w swoim życiu otaczali się pozytywnymi ludźmi. W tej kwestii warto zaufać swoim uczuciom. Relacje z niektórymi ludźmi mogą być dla nas niszczące. Inwestujmy, więc w te znajomości, które przyczyniają się do poprawy naszego samopoczucia. Warto zawsze ufać swojej intuicji. Każdy ma czasem prawo do złości, której nie należy jednak mylić z agresją. Złość to uczucie, które dostarcza nam ważnych informacji np. o tym, że nasze granice zostały przekroczone, a dane zachowanie jest dla nas nieakceptowalne. Pamiętajmy, że pozwolenie sobie na przeżycie uczuć powoduje spadek napięcia i zmniejsza dolegliwości psychosomatycznych.

W jaki sposób warto dbać o swoje zdrowie psychiczne?

Pozytywna strona życia.

Żeby cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym warto pamiętać o tym, aby sprawiać sobie drobne przyjemności. Należy czasami po prostu docenić siebie. Bardzo ważny jest również uśmiech i pozytywne nastawienie do życia. Powinniśmy starać się dostrzegać zalety naszego życia. Skupiajmy się na dobrych emocjach, dzięki temu będziemy w stanie lepiej radzić sobie nawet z trudnymi sytuacjami. Warto podkreślić, że pozytywne myślenie to klucz do zdrowia psychicznego. Aby być szczęśliwym należy także rozwijać swoje zainteresowania i stawiać sobie proporcjonalne do możliwości cele. Na koniec pamiętajmy o tym, ze komfort psychiczny jesteśmy w stanie osiągnąć tylko wówczas, gdy nie będziemy postępowali wbrew własnej woli i swoim przekonaniom.