Leczenie kanałowe – czy należy się go bać?
Zdrowie Kinga Lewandowska - 28-02-2022

Leczenie kanałowe – czy należy się go bać?

Wizyta w gabinecie stomatologicznym niejednej osobie kojarzy się z bólem i dyskomfortem. Obawy wzbudza w szczególności leczenie kanałowe, które okazuje się niezbędne w wielu sytuacjach. Są one w pełni zrozumiałe, gdyż zabieg ten trudno zaliczyć do przyjemnych. Czy jednak rzeczywiście należy się go bać? Warto pamiętać o korzyściach, jakie przynosi.

Leczenie kanałowe – co to takiego?

Leczenie kanałowe znane też jako leczenie endodontyczne jest popularną metodą leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Zazwyczaj to przysłowiowa ostatnia deska ratunku dla osób, którym grozi ekstrakcja zęba. Leczenie kanałowe polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba, a następnie zdezynfekowaniu ich i wypełnieniu odpowiednim materiałem, najczęściej w tej roli występuje gutaperka. Wypełnienie takim materiałem ma na celu głównie wyeliminowanie ryzyka powstania zakażenia. Wszystko to odbywa się w znieczuleniu. Zapalenie miazgi przeważnie jest rezultatem próchnicy, ale przyczyna bywa też uszkodzenia zęba lub nieprawidłowo przeprowadzony zabieg dentystyczny. Na początku pacjent skarży się na ćmiący ból w okolicy chorego zęba, lecz w miarę upływu czasu ból ten zyskuje na intensywności i staje się wręcz nie do wytrzymania. To już ostatni dzwonek, aby zgłosić się do specjalisty.

Jakie zalety ma leczenie kanałowe?

Decydując się na leczenie kanałowe, pacjent powinien zdawać sobie sprawę z tego, że może być ono bolesne i czasochłonne. Sporo w tym momencie zależy od stanu chorego zęba. Niekiedy zdarzają się powikłania – nawet jeśli zabieg zostanie przeprowadzony profesjonalnie i zachowaniem wszelakich zasad sztuki stomatologicznej. Niemniej trzeba mieć na uwadze przede wszystkim korzyści wynikające z leczenia kanałowego. Bardzo często przyczynia się ono do całkowitego wyleczenia zęba. Dla leczenia endodontycznego nie ma żadnej alternatywy, jeżeli zatem ktoś chce uniknąć utraty zęba, nie powinien się go obawiać, W przeciwnym razie pozostaje już tylko usunięcie zęba i wstawienie implantu, co wiąże się z niemałymi wydatkami. Nowoczesne metody leczenia i najnowszej generacji materiały stosowane we współczesnych gabinetach stomatologicznych mają za zadanie sprawić, aby cały zabieg przebiegał sprawnie i nie przysparzał pacjentowi bólu.

Leczenie kanałowe – czy należy się go bać?

 Gdzie przeprowadzić leczenie kanałowe?

Trzeba pamiętać o tym, że nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje. Z tego względu tak ważny jest wybór odpowiedniego stomatologa. Musi być to doświadczony specjalista, który w swoim gabinecie dba o komfort pacjentów oraz stosuje nowoczesne i skuteczne metody leczenia. Profesjonalne leczenie kanałowe w Zielonkach to szansa dla mieszkańców okolic Krakowa na dostęp do najwyższej jakości usług. Przy leczeniu kanałowym używany jest tu specjalny sprzęt taki jak mikroskop operacyjny, endometr elektroniczny oraz maszynowe narzędzia do opracowania kanałów. Pomagają one w przeprowadzeniu diagnostyki i leczenia prowadzącego do wyleczenia zęba oraz uniknięcia powikłań