Znaczenie zrobotyzowanej automatyzacji procesów
Informacje Sławomir Sochaj - 07-12-2020

Znaczenie zrobotyzowanej automatyzacji procesów

Nowe technologie bardzo szybko się rozwijają i czasami w ekspresowym tempie ich aktualność się zmienia. Jednakże często są to zmiany związane z ewolucją, a nie całkowitym zanikiem danego trendu. W 2020 roku pojawiło się kilka nowych technologii, które podbiły świat. Czasy pandemii dodatkowo wzmocniły ich znaczenie i ich wykorzystania w codziennym życiu. Poniżej kilka informacji na temat jednej z nich, a mianowicie mocno rozwijającej się automatyzacji.

Zrobotyzowana Automatyzacja Procesów (RPA)

Jest to technologia, która ma za zadanie zautomatyzować różne zadania. Zarządzanie procesami biznesowymi w ten sposób, pozwala na nowatorskie podejście do zarządzania firmą. Ważne, aby uświadomić sobie, że automatyzacja procesów jest możliwa, jeżeli jest on uniwersalny, powtarzalny i nie wiąże się z nim podejmowanie decyzji. Roboty dostają listę do wykonania i później kolejno ją realizują. Można wykorzystać RPA do obsługi danych, wysyłania maili czy przetwarzania transakcji i wprowadzania faktur.

Znaczenie zrobotyzowanej automatyzacji procesów

Roboty zastąpią ludzi?

Aktualny czas sprawił, że automatyzacja zyskała na znaczeniu. Zastąpienie niektórych działań pozwoliło na wykonanie pracy na jeszcze lepszym poziomie niż wcześniej. Procesy RPA mogą zastępować działania pracowników różnego szczebla, ale także usprawniać ich pracę i pozwalać na większą efektywność. Badania pokazują, że można zautomatyzować do 45% wszystkich działań. RPA w naturalny sposób może zagrozić niektórym zawodom, ale także może stworzyć nowe miejsca pracy. Nie można nie wspomnieć, że automatyzacja procesów optymalizuje koszty, a także umożliwia wydajniejsze zarządzanie i dotrzymywanie terminów.

Kreatywność zostawmy ludziom

Automatyzacja procesów może częściowo zastąpić 60% zawodów. Brzmi to niepokojąco, ale trzeba podejść do tej technologii, jako do wsparcia dla funkcjonowania firm. Automatyzacja jest obecna od lat, ale teraz jej możliwości wciąż ewoluują. Pozwala to na kilkukrotne przyspieszenie rutynowych działań i danie przestrzeni dla ludzi na bardziej kreatywne czynności.