Renowacje Ołtarza Wita Stwosza
Informacje Marta Nowak - 11-08-2022

Renowacje Ołtarza Wita Stwosza

Miasto Kraków od roku 2006 przeznaczyło już ponad 40 milionów złotych na przeróżne prace konserwatorskie, budowlane i restauratorskie. Dotyczy to w dużej mierze budynków wpisanych do rejestru zabytków. Obecnie wiele już obiektów odzyskało swój blask i prezentują się one bardzo dobrze. Renowacji doczekał się między innymi przepiękny i bogato zdobiony ołtarz Wita Stwosza.

Odnowienie ołtarza Wita Stwosza

Ołtarz został wpisany do rejestru zabytków 10 grudnia 1947 roku i od tamtego momentu stanowi jeden z najcenniejszych elementów Kościoła Mariackiego. Inną nazwą tego zabytku jest Ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, powstał w XV wieku. Najwyższe figury znajdujące się na Ołtarz mają wysokość niemal 3 metrów. To zdecydowanie największa gotycka nastawa ołtarzowa na terenie całej Europy. Generalnie na ołtarzu znajduje się ponad 200 wyrzeźbionych figur, które zapierają dech w piersi. Całą konstrukcję wykonano z drewna dębowego, natomiast tło z modrzewia. Dzieło przedstawia 12 scen z życia Maryi i Jezusa.

Renowacje Ołtarza Wita Stwosza

Wyjątkowość ołtarza Wita Stwosza

Nie da się ukryć, że całe dzieło jest wyjątkowe, dlatego każdy powinien je zobaczyć na własne oczy. Szczególną uwagę zwraca się na wyjątkowe połączenie elementów w postaci sacrum i profanum. Widoczny staje się kontrast bogato zdobionych szat i ubioru najczęściej noszonego w średniowiecznym Krakowie. Ołtarz przedstawia nie tylko najważniejsze postaci z Pisma Świętego, ale zwraca uwagę na codzienne życie mieszczan. Ołtarz już niejednokrotnie był poddawany czyszczeniu, pracom konserwatorskim, ale najpoważniejsze prace miały miejsce po powrocie ołtarza do kraju, po zakończeniu II wojny światowej. Ostatnie prace konserwatorskie odbywały się w latach 2015-2020, nieco później odnowiono rzeźby, wszelkie detale i zdemontowano rusztowania. Łączny koszt przeprowadzonych prac opiewał na kwotę aż 14 milionów złotych, a finansowanie zapewniły Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Miejska Kraków i Parafia Mariacka.