Jak radzić sobie z kompulsywnym objadaniem?
Porady Magdalena Hajkiewicz - 28-04-2021

Jak radzić sobie z kompulsywnym objadaniem?

Kompulsywne objadanie się powiązane jest z bardzo silną potrzebą jedzenia mimo realnego odczuwania fizycznego głodu. W takim przypadku występuje ogromny trud związany z powstrzymaniem się przed jedzeniem. Dlaczego tym osobom tak trudno przestać się objadać? Co jest przyczyną takiego zachowania oraz jak sobie z nim poradzić?

Czym jest kompulsywne objadanie się?

Kompulsywne objadanie się jest reakcją o charakterze popędowym, w czasie której ma miejsce niekontrolowane spożycie ogromnej ilości kilokalorii pochodzących zazwyczaj z produktów wysokoprzetworzonych. Zachowanie to pojawia się w momencie występowania ograniczonych zasobów psychoenergetycznych. W takich sytuacjach, uwaga jest skupiona na czymś innym, co sprawia, że nie kontroluje się zachowań automatycznych.

Jak radzić sobie z kompulsywnym objadaniem?

Jakie są przyczyny takich zachowań?

Nawyki wchodzą w rolę zachowań automatycznych, nad którymi nie ma kontroli w sytuacji ograniczonych zasobów psychoenergetycznych. W nerwowej sytuacji, w której występuje jednocześnie złość i strach należy się kierować dwoma zasadami. Pierwsza dotyczy natychmiastowego pozbycia się negatywnego stanu emocjonalnego. Druga zaś powiązana jest z decyzjami, których nie musi podejmować, dzięki czemu nie musi wdrażać dodatkowej kontroli. W sytuacji stresowej mózg nauczył się, że smaczne jedzenie redukuje napięcia, więc w czasie pojawia się napad kompulsywnego jedzenia. Można więc powiedzieć, że kompulsywne objadanie się jest wyuczonym nawykiem, który ma na celu zmniejszenie napięcia spowodowanego trudną sytuacją. Tak naprawdę jest wiele przyczyn kompulsywnego objadania się. Mówi się, że ile ludzi, tyle przyczyn. Do przykładowych zaliczyć można pracę, spotkania towarzyskie czy poniesione klęski.

Jak radzić sobie z kompulsywnym objadaniem się?

Są trzy sposoby zaradzenia sobie z napadami kompulsywnego objadania się. Pierwszą z nich jest wyszukanie i eliminacja źródeł napięcia w naszym życiu. Drugim jest odzyskanie kontroli w czasie silnego impuslu, który zachęca nas do jedzenia. Trzeci sposób polega na wyszukaniu zachowań alternatywnych, które mogą zredukować poziom napięcia wywołanego trudnym zdarzeniem.