Jak wiadomo dziecko przez pierwsze pół roku swego życia może być karmione tylko i wyłącznie mlekiem matki. Jest to zgodne z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. Do ukończenia pierwszego roku życia to właśnie karmienie naturalne powinno stanowić podstawę żywienia niemowlaka, a produkty rozszerzające winny mieć charakter uzupełniający. W przypadku karmienia sztucznego głównym źródłem pożywienia dziecka jest mleko modyfikowane. W takiej sytuacji już w 5 miesiącu maleństwa można powoli włączać nowe pokarmy.
Karmienie po 6 miesiącu życia
Gdy dziecko skończy pół roku zwiększa się jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze, które samo mleko już nie jest w stanie wygenerować. Stąd w tym momencie zaczyna się wprowadzać do diety dziecka produkty uzupełniające, by były źródłem energii, żelaza, witamin czy pierwiastków śladowych. To idealny czas na zetknięcie niemowlęcia z nowymi smakami.
Zasady rozszerzania diety dziecka
Ogromnie ważne jest to, by przy wprowadzaniu nowych produktów zachować określone zasady. Po pierwsze, zapoznawanie z nowymi pokarmami powinno odbywać się stopniowo, co kilka dni w niewielkich ilościach (3-4 łyżeczki). Trzeba być wówczas bardzo uważnym, gdyż należy śledzić dziecko i czy nie występują jakieś reakcje alergiczne na dany składnik. Nie należy wprowadzać kilku produktów na raz, ponieważ w momencie wystąpienia nietolerancji trudno jest określić, który składnik jest alergizujący.
Zwykle zaleca się, by przygodę z nowymi smakami rozpocząć od przecieru jarzynowego lub owocowego. Równie dobrze może spróbować podać kaszkę lub sok. Nie ma konkretnych wytycznych, mówiących o tym, które składniki podawać jako pierwsze. Mimo to proponuje się, by warzywa podać jako pierwsze, by dzieci przyzwyczaiły się do ich smaku. Jeśli dzieci od razu poznają słodki smak, wówczas wprowadzanie smaku jarzynowego może być problematyczne. Wszelki pokarmy najlepiej od razu podawać za pośrednictwem łyżeczki. Nie powinno się to odbywać przez smoczek, by nie wpłynąć na rytm ssania.