Zagrożenia płynące ze sztucznej inteligencji
Lifestyle Jan Kornacki - 28-11-2020

Zagrożenia płynące ze sztucznej inteligencji

W miarę jak sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej wyrafinowana i wszechobecna, coraz więcej ekspertów ostrzega przed obecnymi i przyszłymi pułapkami. Automatyzacja miejsc pracy, rozpowszechnianie fałszywych informacji i niebezpieczny wyścig zbrojeń napędzanej AI to jedne z największych zagrożeń. Większość dzisiejszych systemów ułatwia wykonanie określonych czynności, takich jak przeszukiwanie Internetu, reagowanie na zmiany środowiska. Istnieje jednak ryzyko, że z czasem maszyny miałyby większy stopień autonomii i wszechstronności, przewyższając ludzi w prawie wszystkich zadaniach poznawczych. 

Bezpośrednie ryzyko: automatyzacja pracy

Sztuczna inteligencja zastąpi określone rodzaje zawodów. Nie wiadomo jednak, w jakim stopniu. W wielu branżach, zwłaszcza w tych, w których pracownicy wykonują przewidywalne i powtarzalne zadania, AI odgrywa coraz ważniejszą rolę. W miarę jak roboty AI stają się mądrzejsze i zręczniejsze, te same zadania będą wymagały mniejszej liczby ludzi. Największą szansę na utrzymanie zatrudnienia będą miały osoby obdarzone silnymi umiejętnościami interpersonalnymi lub kreatywnością. 

Algorytmy do wywołania ogromnych szkód

Wspomniane zagrożenie obejmuje wszystkie istniejące i przyszłe autonomiczne systemy uzbrojenia (drony wojskowe, roboty, obrony przeciwrakietowe). Chodzi tutaj też o technologie zdolne do celowego lub niezamierzonego wywołania określonych szkód w wyniku niewłaściwego użycia, sabotażu lub włamania. W niewłaściwych rękach broń autonomiczna może spowodować ogromne straty. 

Naruszenie prywatności

Prywatność to podstawowe prawo człowieka. Sztuczna inteligencja może jednak doprowadzić w przyszłości do jego utraty. Niepokojące symptomy dostrzegamy już teraz. Najnowsze technologie, takie jak rozpoznawanie twarzy, pozwolą wykryć Cię w tłumie, a wszystkie kamery bezpieczeństwa oferują taką funkcję. Zdolności sztucznej inteligencji do gromadzenia danych oznaczają również, że harmonogram Twoich codziennych czynności może zostać utworzony poprzez dostęp do informacji publikowanych na różnych portalach społecznościowych.

Ataki terrorystyczne

Chociaż sztuczna inteligencja może mieć ogromny wpływ na otaczający nas świat. Z drugiej istnieje ryzyko, że wspomoże terrorystów w przeprowadzeniu ataków. Wiele organizacji używa dronów do przeprowadzania działań w innych krajach. 

Co się stanie, jeśli sztuczna inteligencja zdecyduje się wystrzelić broń nuklearną lub biologiczną bez interwencji człowieka? A co, jeżeli wróg manipuluje danymi, aby zwrócić pociski kierowane przez AI, skąd przybyły? Skutki byłyby katastrofalne.

Zagrożenia płynące ze sztucznej inteligencji

Fake newsy

Największe zagrożenia w sztuczna inteligencji obejmuje też fake newsy. W nowoczesnym społeczeństwie informacyjnym są dostępne na nieograniczoną skalę. Otwierając przeglądarkę i surfując po sieci przez pół godziny, napotkasz więcej informacji niż przeciętny człowiek w średniowieczu przez całe życie. Natychmiast dostajesz wiadomości o wydarzeniach, które mają miejsce na drugim końcu globu. Zastanów się jednak, skąd wiesz, że wspomniane źródła są wiarygodne i jak można je zweryfikować?