Bezpłatne banki zdjęć na stronę internetową
Porady Aneta Jamroży - 04-06-2020

Bezpłatne banki zdjęć na stronę internetową

Osoby, prowadzące strony internetowe często poszukują odpowiednich grafik, pasujących do prowadzonej witryny. Warto wiedzieć jak pobrać darmowe zdjęcia po to, by zrobić to w sposób legalny i bezpieczny, by nie naruszyć praw autorskich i licencji. W Internecie dostępne są bezpłatne banki zdjęć, z których można pobrać odpowiednie grafiki. Gdzie zatem szukać darmowych zdjęć w sieci?

Wiedza dotycząca licencji

Osoby, które nie posiadają wiedzy dotyczącej praw autorskich i licencji mogą narazić się na pobranie zdjęcia, a następnie narazić się na wysokie kary, wynikające z użycia zdjęcia nienależącego do nas. Osoby, które interesują się pobieraniem zdjęć powinny posiadać wiedzę, które licencje są bezpieczne. Najbardziej korzystną licencją jest licencja CCO, która uprawnia do darmowego korzystania ze zdjęć bez przymusu uznawania praw autorskich. Inną licencją spotykaną w Internecie jest CCBY, która polega na tym, że po pobraniu darmowego zdjęcia konieczne jest umieszczenie autora i miejsca, z którego grafika została pobrana.

Bezpłatne banki zdjęć na stronę internetową

Darmowe zdjęcia z banków versus grafiki z płatnych banków

Porównując płatne banki od bezpłatnych, z których można pobrać darmowe zdjęcia jest to, że na płatnych trzeba umieszczać opłatę za pobranie wybranej grafiki. Jak można się domyślić w płatnych bankach jest więcej zdjęć pasujących do wyszukiwań. Najwięcej w bezpłatnych bankach znajduje się krajobrazów, zdjęć żywności czy fragmentów ludzkiego ciała.

Znane niepłatne banki zdjęć

Najbardziej popularnym bankiem, gdzie można pobrać za darmo zdjęcia jest Pixabay. Jest to największa platforma, oferująca bezpłatne zdjęcia w różnych rozdzielczościach. Często właśnie Pixabay umieszczane jest w innych bankach, gdyż bank ten cechuje największa baza zdjęć. Ogromnym plusem tego banku jest to, że wyszukuje zdjęcia po wpisaniu zwrotu także w języku polskim.

Inną bazą zdjęć jest Unsplash, w której dostępne są zdjęcia w średniej i wysokiej jakości. Najwięcej w tej platformie znajduje się krajobrazów. Posiada także kategoryzację zdjęć np. na te lepszej jakości czy nowo dodane. Niezwykle ciekawym bankiem jest Gratisography. W tej bazie znajduje się nieco mniej zdjęć, ale są one bardzo ciekawe, oryginalne i niebanalne. W Skuawk można pobrać zdjęcia wysokiej jakości, gdzie zostały podzielone na łatwe kategorie, które ułatwiają korzystanie z tego banku. Osoby, poszukujące fotografii żywności powinny zaglądnąć do Foodiesfeed, gdyż tam znajduje się pełno grafik, odpowiadających dla niejednego bloga kulinarnego. Zdjęć związanych z pracą biurową można szukać na platformie Startup Stock Photos. New Old Stock to strona, na której można pobrać grafiki nawiązujące do stylu retro. Oprócz banków zdjęć dostępne są także banki video, taką stroną jest SplitShire, gdzie znajdują się fotografie wysokiej jakości oraz bezpłatne materiały video. Stroną, na której znajdują się dobrze skategoryzowane zdjęcia jest Picjumbo. Podobnym bankiem do Picjumbo jest Kaboompics, gdzie również podział na kategorie jest równie dobrze rozplanowany.