Istnieją pewne składniki dodawane do jedzenia, które znaleźć można niemal w każdej kuchni w Polsce. Choć zachwycamy się ich walorami smakowymi, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ich właściwości prozdrowotnych. Jednym z takich składników jest kakao. Wiemy, gdzie w kuchni z powodzeniem można je stosować, ale warto dowiedzieć się, jak wpływa na nasze zdrowie.
Czym jest kakao?
Kakao znamy jako ciemnobrązowy proszek, który powstaje z nasion kakaowca. Te po zebraniu poddawane są czyszczeniu, sortowaniu, fermentacji, prażeniu, odpowiedniemu łuszczeniu i rozdrobnieniu, a także odtłuszczeniu. Na końcu tego procesu są one mielone na dobrze nam znany proces. W procesie tym powstaje również tłuszcz kakaowy, będący głównym składnikiem czekolady i wielu kosmetyków.
Właściwości prozdrowotne kakao
Często mówi się, że kakao jest bardzo dobrym źródłem magnezu. Rzadko jednak mówi się o tym, że już również niezwykle bogate w wapń, fosfor i żelazo. W takiej kombinacji kakao znacząco potrafi poprawić nam nastrój, pomaga nam radzić sobie ze stresem, a także znacząco polepsza naszą koncentrację. Dla osób poszukujących witamin cenną informacją będzie, że kakao posiada duże ilości witamin z grupy B, a także witamin A oraz E.
Naturalny przeciwutleniacz
Kakao jest bogate również w przeciwutleniacze, tak cenne dla naszego zdrowia. To właśnie one chronią nasz organizm przed czynnikami chorobotwórczymi oraz odpowiadają za likwidację wolnych rodników. Dzięki zadbaniu o obecność kakao w diecie będziemy mieli zwiększoną szansę na uniknięcie nowotworów oraz chorób układu krążenia. Przeciwutleniacze zawarte w kakao będą również pomocne przy opóźnianiu starzenia się naszej skóry.
Pobudzające właściwości kakao
W nasionach kakaowca zawarta jest również kofeina oraz teobromina. Oba te składniki odpowiedzialne są za dodawanie nam energii, dzięki czemu zdołamy się o wiele szybciej rozbudzić. Teobromina zawarta w kakao dodatkowo likwiduje oznaki zmęczenia, co da nam więcej sił na cały dzień. Składnik ten wspiera także regenerację organizmu nie tylko po wysiłku fizycznym, ale i intelektualnym.