Wkroczenie komornika w życie dłużnika nie jest przyjemnym doświadczeniem. Jest to bowiem funkcjonariusz publiczny, działający z ramienia sądu i ma on sporo uprawnień, które pomagają mu w egzekucji długu. I niestety to na nim skupia się nasza niechęć, żal i pretensje. A przecież komornik jedynie realizuje podjęte przez sąd decyzje, których niejako „zleceniodawcą” jest wierzyciel. Komornik nie jest wrogiem dłużnika, jednak musi on działać na korzyść wierzyciela. Czy da się zatem dogadać z komornikiem?
Komornik to tylko wykonawca
Komornik wkracza do działania w sytuacji, kiedy wierzyciel zgłosił się do niego z sądowym tytułem wykonawczym. I najczęściej nie może on odmówić wierzycielowi wykonania egzekucji, jeśli ta znajduje się w obrębie jego rewiru, chyba że istnieją dodatkowe okoliczności, o których jest mowa w ustawie o Komornikach sądowych art. 10. – Prawo wyboru komornika; odmowa wszczęcia egzekucji przez komornika wybranego przez wierzyciela.
Zatem wszystkie czynności, jakie podejmuje komornik w celu ściągnięcia długu, są wynikiem odgórnego nakazu. Jest on zatem wykonawcą, a nie decydentem. Dłużnik musi pamiętać o tym, że komornicy nie robią tego, co im się żywnie podoba. Wszystkie podjęte przez nich decyzje i czynności, wynikają z nakazów i przepisów prawnych.
Dlatego gniew na komornika nie ma żadnego sensu. Podobnie jak przeciwstawianie się czynnościom i unikanie spłaty długu. Uprawnienia, jakimi dysponuje komornik, są bowiem tak rozległe, że pozwalają mu na wykonanie takich czynności jak rewizja osobista czy wejście na teren posesji bez zezwolenia.
Nie unikaj komornika!
Podstawą uniknięcia drastycznych rozwiązań, takich jak siłowe wejście komornika na posesję czy do domu oraz przeszukanie w obecności policji, jest dobrowolne poddanie się egzekucji komorniczej. Unikanie komornika nic nam nie da, a może jedynie spowodować szereg nieprzyjemnych konsekwencji, nie tylko dla nas, ale także dla naszych bliskich.
Dlatego warto od razu porozumieć się z komornikiem i wybrać najlepszy sposób spłaty długu. Jeśli zaczniemy współpracować z komornikiem i spłacać zadłużenie, unikniemy wielu nieprzyjemności. Warto również przy tym pamiętać, że komornik nie jest osobą, z którą można negocjować warunki spłaty długu.
Nie ma on w tym zakresie żadnych możliwości, ponieważ wykonuje on jedynie to, co zlecił mu wierzyciel. Bo to właśnie wierzyciel wskazuje komornikowi, z jakich części majątku ma on przeprowadzić egzekucje. To nie komornik decyduje o zajęciu ruchomości lub nieruchomości albo środków pieniężnych, robi to wierzyciel.
Porozumienie z wierzycielem
Dlatego też, jeśli chcemy negocjować spłatę zadłużenie, musimy w tym celu udać się do wierzyciela. Tylko on ma możliwość zatrzymania egzekucji komorniczej i rozłożenia długu na bardziej dogodne dla nas raty, a nawet umorzenia części wierzytelności. I o ile z komornikiem możemy uzyskać porozumienie w kwestii współpracy przy egzekucji długu, to tylko i wyłącznie z wierzycielem możemy negocjować warunki spłaty zadłużenia.
Pamiętajmy o tym, że komornik nie jest osobą, która chce skrzywdzić dłużnika. Jego zadaniem jest egzekucja wierzytelności i musi się z niej wywiązać, ponieważ taka jest jego praca. Warto zatem porozumieć się z komornikiem i nie unikać spłaty zadłużenia.
Artykuł przygotowany we współpracy z komornik Warszawa
.