Budowa altany ogrodowej krok po kroku
Porady Jan Kuciński - 07-05-2020

Budowa altany ogrodowej krok po kroku

Altana ogrodowa to wspaniały dodatek do każdego przydomowego ogrodu, który pozwoli odpocząć w cieniu, zjeść posiłek oraz przyjemnie spędzić czas z najbliższymi. Budowa altany nie jest zadaniem bardzo skomplikowanym, co sprawia, że praktycznie każda osoba posiadająca podstawową wiedzę, umiejętności manualne oraz odpowiednie materiały może ją samodzielnie wykonać. Oto, jak to zrobić krok po kroku!

Budowa altany ogrodowej – wybór odpowiedniego miejsca i materiałów

Budowę altany warto zaplanować jeszcze przed przystąpieniem do urządzania ogrodu, co pozwoli lepiej zagospodarować dostępną przestrzeń, układ roślin oraz przebieg ścieżek. Budowa altany ogrodowej o powierzchni zabudowy do 25 m2 w ogrodach przydomowych nie wymaga uzyskania pozwolenia budowlanego. Planowane umieszczenie takiego obiektu na swojej działce należy jednak zgłosić do urzędu i odczekać 30 dni. Jeśli w tym czasie nie zostanie wniesiony sprzeciw ze strony miasta, możemy przystąpić do działania.

W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować podłoże, na którym stanie altana. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie betonowego fundamentu i przytwierdzenie do niego konstrukcji altany za pomocą stalowych kotew. Zapewni to altanie stabilność oraz zapobiegnie jej wyginaniu się pod wpływem intensywnego wiatru. Następnie warto ustalić, z jakiego materiału wykonamy pokrycie dachowe altany. Warto wziąć pod uwagę głównie lekkie materiały, które nie będą stanowiły zbytniego obciążenia dla całej konstrukcji. Dobrze sprawdzą się tu m. in. gont bitumiczny, papa, zachodzące na siebie deski lub strzecha.

Budowa altany ogrodowej krok po kroku

Kształt altany ogrodowej i wybór bazowego materiału

Altany ogrodowe mogą posiadać różne kształty. Dużą popularnością cieszą się szczególnie konstrukcje zbudowane na bazie okręgu, wieloboku oraz klasyczne altany kwadratowe. Te pierwsze są bardzo efektowne, ale ich budowa jest bardziej pracochłonna oraz wymagająca pod względem umiejętności. Z tego powodu osobom początkującym polecana jest głównie budowa altany kwadratowej, która jest znacznie łatwiejsza w realizacji. Altany kwadratowe i prostokątne są bardzo funkcjonalne oraz oferują odpowiednią ilość przestrzeni w środku. Ich zaletą jest także lepsza ustawność, która pozwoli na umieszczenie we wnętrzu altany mebli ogrodowych, stołu, grilla oraz innych akcesoriów.

Altany ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów, wśród których prym wiedzie drewno, metal oraz kamień. Altany drewniane doskonale komponują się z zielenią ogrodu oraz innymi zabudowaniami. Decydując się na ich wybór należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu drewnianych powierzchni specjalnymi impregnatami, które uchronią je przed niszczeniem. Swoich zwolenników mają również konstrukcje wykonane ze stali, których zaletą jest wysoka odporność na czynniki atmosferyczne, oryginalny wygląd i elegancja. Samodzielna budowa altany z cegły lub kamienia jest z kolei przedsięwzięciem, które wymaga wiedzy, doświadczenia oraz większych nakładów finansowych. Taka konstrukcja jest jednak dużo bardziej wytrzymała, odporna na czynniki atmosferyczne oraz nie wymaga dodatkowej konserwacji.