Globusy - rodzaje pomocy edukacyjnych
Porady Anna Kucińska - 01-03-2021

Globusy - rodzaje pomocy edukacyjnych

Młodzi miłośnicy podróży powinni być wyposażeni w niezbędne akcesoria do pogłębiania swoich pasji, które dodatkowo będą przydatne do lekcji geografii. Poza mapami młode pokolenie powinno być wyposażone w globusy, a obecnie ich wybór jest naprawdę ogromny.

Globusy - rodzaje pomocy edukacyjnych

Dlaczego globusy są przydatne?

Ogólnie rzecz biorąc globusy mogą pełnić funkcję edukacyjną lub estetyczną, a czasami połączenie ich obu. Dorosłemu przedmiot służy między innymi do określania odległości między poszczególnymi krajami, miastami, czy ukształtowania terenu. O tym ostatnim świadczą kolory umieszczone na globusach. Dla młodszych dzieci globusy są właściwie pierwszym dowodem na potwierdzenie kulistego kształtu Ziemi. Produkt stanowi cenną pomoc naukową, od najmłodszych klas, po te nieco starsze. Na podstawie globusów można tłumaczyć najmłodszym zasady zmiany pór roku, co jest bardzo ciekawym i fascynującym zagadnieniem. Ponadto łatwiej zrozumiem podziały na strefy klimatyczne, zlokalizowanie biegunów i wskazanie ich cech charakterystycznych. Globusy mogą z powodzeniem zająć centralne miejsce w kreatywnym kąciku do nauki, który odpowiednio urządzony będzie miejscem skupienia i takim, w którym dziecko będzie chętnie spędzało czas. Jeżeli mowa aranżacji wnętrz, to taki produkt może stać się również ozdobą salonu oraz sypialni, a także oryginalną lampką nocną. Ten ostatni może różnić się od pozostałych ceną ze względu na dodatkową funkcję, którą ma pełnić.

Globusy z podziałem na wiek dziecka

W zależności od wieku dziecka wybiera się model globusów skrojonych pod konkretne preferencje. Wiadomo, że im młodsze dziecko, tym częściej powinno się łączyć naukę z zabawą. W ten sposób zachęca się najmłodszych do pogłębiania wiedzy geograficznej. Dlatego sklepy z akcesoriami szkolnymi oferują często globusy interaktywne, które w odpowiedni sposób pozwalają przyswajać podstawową wiedzę z tego przedmiotu. Często w zestawie znajdują się pióra optyczne działające na baterie i przekazujące niezbędną na danym etapie nauki wiedzę. Zabawki edukacyjne tego rodzaju można już sprezentować uczniom klas 4-6. Dla młodszych można wybrać produkt uczący piosenek, czy poszczególnych dźwięków, które będą kojarzone ze wskazanymi miejscami na świecie. Alternatywną postacią dla klasycznych globusów są puzzle je imitujące. Jak wiadomo taka forma rozrywki służy rozwojowi zdolności manualnych i motorycznych. W celu połączenia nauki geografii w tej formie z przyswajaniem języka obcego, można zaopatrzyć dziecko w produkt anglojęzyczny. Zapamiętywanie nazw krajów w obu językach przyda się w kolejnych etapach nauczania. Ostatnie na liście niestandardowych globusów są te z podświetlaną podstawą, które mogą pełnić funkcję lampki przy łóżku. Młodzi pasjonaci geografii będą mieli tym samym zapewnioną niepowtarzalną atmosferę podczas zasypiania. Korzystanie z globusów w domu kształtuje również wyobraźnię dzieci i młodzieży, które lubią marzyć o podróżowaniu po całym świecie. Tak naprawdę każdy rodzaj globusa będzie idealnym pomysłem na prezent.