Wapń stanowi fundamentalne znaczenie dla naszego organizmu. To on wpływa korzystnie na budowę zdrowych i mocnych kości oraz zębów. Jest niezbędny także dla odpowiedniego funkcjonowania układu nerwowego. Gdzie znajduje się w największych ilościach?
Podstawowe informacje na temat wapnia
Mówi się, że zużycie wapnia w naszym kraju jest bardzo niskie w zestawieniu z normami, jakie zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. Optymalna dzienna dawka wynosi 1000-1200mg, z czego Polacy spożywają jedynie połowę. Biorąc pod uwagę jeszcze to, że poziom spożycia sodu i fosforu wynosi ponad normę, a on potęguje zapotrzebowanie na wapń, więc drogą dedukcji Polakom potrzeba go jeszcze więcej.
Wapń jak już wspomniano jest ogromnie ważnym składnikiem odżywczym, ponieważ bierze udział w procesie budowania zdrowych zębów i kości. Jest aktywny w kurczliwości mięśni, a także kluczowy do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, kilku enzymów i hormonów.
Skąd czerpać wapń?
Wapń występuje w mleku i napojach mlecznych, Polacy głównie z nich czerpią ten składnik odżywczy. Nabiał znajduje się w miejscu przodującym, biorąc pod uwagę dostarczanie do organizmu wapnia. Warto wiedzieć, że kubek jogurtu naturalnego dostarczy do organizmu 255 mg, a szklanka mleka 240 mg wapnia. Ser żółty jest bogaty w wapń. Zaledwie 100g produktu dostarczy aż 867 mg wapnia. Kanapka z plastrem sera dostarczy 300mg wapnia. Najbardziej bogatym w wapń wśród serów jest parmezan. 100 g parmezanu dostarczy aż 1184 mg wapnia. Wśród jarzyn bogaty w wapń jest jarmuż, 100g dostarczy nam 150 mg wapnia. Znajduje się on także w soi i tofu (100g soi to 277 mg wapnia, 100g tofu to 345 mg wapnia), maku (100g maku to 1438 mg wapnia, jedna łyżka dostarczy 144 mg), suszonych figach (5 fig dostarczy 280 mg) oraz w szprotkach(100g szprotek to 1000 mg wapnia).
Warto mieć świadomość, że wapń nie znajduje się tylko i wyłącznie w mleku. Jak podano w tym akapicie jest mnóstwo produktów, bogatszych w wapń takich jak np. parmezan czy szprotki. Urozmaicenie diety jest niezwykle ważne.